Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE), son 75 yılın en yüksek yağış miktarının kayda geçtiği açıklandı. BAE haber ajansı WAM'ın aktardığına göre, Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin çeşitli bölgelerinde devam eden ve uçuşların ertelenmesine, uzaktan eğitim ve çalışma yöntemine geçilmesine sebep olan şiddetli yağışlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin açıklamasında, son 24 saat içinde modern tarihin en yüksek yağış miktarının görüldüğü belirtildi. İklim verilerinin 1949'dan bu yana toplandığına dikkat çekilerek, bu süreçte yaşanan en yüksek miktarın kaydedildiği vurgulandı.

El Ayn Şehrinde Rekor Kırıldı

En yüksek yağış miktarının El Ayn şehrinin Hatm eş-Şikle bölgesinde 24 saatten kısa sürede 254,8 milimetreye ulaştığı ifade edildi. Bu durum, şehirde tarihi bir yağış rekorunun kırıldığını gösterdi.

Bangladeş'te Cox's Bazar Kampında Yangın 230 Barınak Küle Döndü Bangladeş'te Cox's Bazar Kampında Yangın 230 Barınak Küle Döndü

Evde namaz kılma çağrısında bulundu

Dün akşam saatlerine kadar ülke tarihinde "olağanüstü bir olay" olarak kaydedilen yağış miktarının, artmasının beklendiği belirtildi. BAE İslami İşler Kurumu, sağanaktan etkilenen bölgelerde evde namaz kılma çağrısında bulundu. Etihad Havayolları, başkent Abu Dabi'de hava muhalefeti nedeniyle uçuşlarda gecikmeler yaşanabileceğini duyurdu. Ayrıca, BAE Ulusal Acil Durum, Kriz ve Afet Yönetimi Heyeti, yağışın etkili olduğu bölgelerde "zorunlu olmadıkça evden çıkmama" çağrısı yaptı.

Kaynak: Haber Merkezi