AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ve milyonlarca vergi borcu silinen ‘beşli çete’ olarak adlandırılan Limak Holding’in Antalya Lara’daki otelinde, Türk vatandaşından “milliyet farkı” adı altında usulsüz ödeme alındığı ortaya çıktı. Otel hakkında soruşturma başlatıldı.

Whatsapp Görsel 2024 04 28 Saat 15.48.09 B88D094C

Diyarbakır'da Bozdoğan-40 Operasyonu: Ter*r Listesindeki Sofi Kod Adlı Ter*rist Etkisiz Hale Getirildi Diyarbakır'da Bozdoğan-40 Operasyonu: Ter*r Listesindeki Sofi Kod Adlı Ter*rist Etkisiz Hale Getirildi

“Milliyet Farkı” Adı Altında Usulsüz Ücret Talebi

Antalya’da bir Türk vatandaşı, yabancı bir internet sitesinden daha uygun bir fiyata otel rezervasyonu yaptı. Ancak otelde kendisinden “milliyet farkı” adı altında ekstra 120 Euro ücret talep edildi. Limak Lara Hotel yetkilileri, rezervasyon yapanın Türk olduğunu anlayınca kendisinden 120 Euro fazla ücret talep etti.

Ekran Görüntüsü 2024 04 28 151800

Otel Yetkililerinden Özür Açıklaması

Otel yetkilileri, sosyal medya hesabından yaptıkları açıklamada, “Hepimizi derinden üzen, teyit edilmemiş bilgilere dayalı içeriklerle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle yanlış anlaşılmalara sebep olan ‘milliyet farkı’ ifadesi nedeniyle kamuoyundan samimiyetle özür diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanlığı, olayın gündem olmasının ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Antalya’da bir otelde yaşanan ve sosyal medyaya da yansıyan otel rezervasyonuna yönelik olarak bakanlığımızca otelden resmi savunma istenmiş. Yapılacak denetim için kontrolör görevlendirilmiştir. Otelde yapılacak denetim ve incelemenin ardından yasal mevzuat gereği gerekli cezai işlem uygulanacaktır” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp Görsel 2024 04 28 Saat 15.48.09 424664C9

“Hem Ticari Ahlaksızlık Hem Ayrımcılık Suçu”

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü, konuyla ilgili olarak, “Bu tip bir uygulama insanlar arasındaki eşitlik ilkesine, insan haklarına ve kurallara aykırı. Bu nedenle hem ticari anlamda ahlaksızlık hem de ceza kanunu açısından ayrımcılık suçunu oluşturabilir diye düşünüyoruz” dedi.

Gerekli Cezaların Kesilmesi Gerekiyor

İbrahim Güllü, “Bu duruma kamu otoritesinin kayıtsız kalmaması özellikle Turizm Bakanlığı’nın harekete geçerek denetim işlemlerini uygulaması gerekir. Şirket hakkında da gerekli cezaların kesilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Turizm döviz getirmek ve turistleri çekebilmek için cazip fiyatlar yapılıyor ama fiyat politikasının, fiyat istikrarının olmaması ziyaretçileri endişelendirebilir. Bu tür farklı fiyat politikalarını normal karşılamıyoruz. Tabi ki turizm teşviki güzel bir olay ama sırf döviz gelsin diye kendi ülkesinin vatandaşına farklı fiyat uygulaması ikinci sınıf vatandaş muamelesidir. Bu çok yanlış bir uygulama. Turizm Bakanlığı buna engel olmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi