CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Çorum’un İskilip ilçesinde düzenlenen bir iftar programına katıldı. İftar programı öncesinde, partisinin seçim bürosunun açılışı için İskilip'e giden Destici, burada açılış törenine katıldı. Tören sonrasında İskilip Belediye Başkanı ve BBP İskilip Belediye Başkan adayı Ali Sülük'ü ziyaret etti. Daha sonra, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ve Kuvayı Milliyecilere hakaret eden ve “vatana ihanetten” idam edilen İskilipli Atıf'ın mezarını ziyaret etti.

İftar Programına Katılım ve Destici'nin Konuşması

Destici, İskilip Belediyesi tarafından düzenlenen iftar programına da katıldı. Program sonrasında yaptığı konuşmada, BBP İskilip Belediye Başkan adayı Ali Sülük'ün dönemi başarıyla tamamladığını ve yeni dönem için destek istediğini belirtti. Konuşmasının ardından, U20 Kadınlar Güreş Türkiye Şampiyonası'nda derece kazanan sporculara altın hediye etti.

İskilipli Atıf Kimdir?

İskilipli Atıf, Milli Mücadele karşıtı İslam Teali Cemiyeti’nin başkanlığını yapmış ve İngiliz Dostları Cemiyeti’nin kurucusu, casus Sait Molla ile birlikte çalışmıştır. Milli Mücadele döneminde, İskilipli Atıf'ın başkanlığını yaptığı İslam Teali Cemiyeti, Konya, Niğde, Nevşehir bölgelerinde örgütlenmiş ve Gâvur İmam ve Anzavur ayaklanmalarında isyancılara destek vermiştir.

Ankara İstiklal Mahkemesi Kararı

Ankara İstiklal Mahkemesi, İskilipli Atıf’ı 3 Şubat 1926’da, “Frenk Mukallitliği ve Şapka” adlı kitabın dağıtılmasıyla halkı isyana teşvik etmek ve Milli Mücadele’de cemiyetin hazırladığı bildirilerin Yunan uçakları tarafından Anadolu’da dağıtılması suçlarından idama mahkum etmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi