2020’de AK Parti'li Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, AK Parti ve MHP milletvekilleriyle yapılan toplantıda, bakanlarla "500 bin liralık rüşvet" kavgası yaptığını açıklamıştı. Dönemin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u "önceki başkanın rüşvet aldığını bilmesine rağmen sessiz kalmakla" suçlayan Başkan Aputkan, dönemin İçişleri Bakanı Soylu'dan konuyla ilgili müfettiş göndermesini istemişti. Yaşanan tartışmalar AK Parti ile Enver Aputkan’ın arasını açarken BBP’den aday olan Başkan Aputkan’ın bir vatandaşı yumrukladığı ve kızını işten attığı iddiası ortaya atıldı. Ancak gazetemize konuşan Başkan Aputkan, vatandaşın kızının bankamatik memuru tabir edilen bir personel olması nedeniyle belediyeden atıldığını ve kızın babasının Başkan’a küfür etmesi sebebiyle bir gerginlik yaşandığını ama yumruklama ya da tokatlamanın olmadığını ifade etti.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILIYOR 

Serik Belediye Başkanı ve BBP Başkan Adayı Enver Aputkan, kızını haksız yere işten çıkardığını öne sürüp oy vermeyeceğini söyleyen Muhammet Büyükkaya'yı tartaklayıp, yumruk attığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Aputkan, yumruklama ya da tokatlamanın olmadığını, olayın yaklaşık 2 ay önce gerçekleştiğini belirtti. Sözkonu haberi yapanlarla ilgili Başkan Aputkan, hukuki süreçleri başlatacaklarını kaydetti.

Aputkan ilk açıklamayı makamında yaptı: "Söz konusu vatandaşın kızı 994 gün belediyeye gelmemiş, buna rağmen biz o personeli işten çıkarmadık. Bugün sosyal medyada çıkan ‘İşte belediye başkanı bir vatandaşı tokatladı ve kızını içten çıkardı’ şeklindeki tamamen asılsız yalan bir haberi ile ilgili açıklama yapmak istiyorum. Söz konusu vatandaş ve belediyemiz personeli Fatma Büyükkaya biz göreve geldikten sonra bazı personellerde olduğu gibi onun da bankamatik memuru istediği zaman mesaiye gelip istediği zaman belediyeyi terk ettiğini öğrendiğimiz elemanlardan bir tanesidir. Zaten 2020 yılı itibariyle de bunları da bu bilgileri de size vereceğim. Toplam 994 gün yani 2020-2024 bugüne kadar 994 gün belediyeye gelmemiş. Bunun büyük bir kısmına ücretsiz izin almış. Belki bir yıllık bir zamanla, bir yıla yakın bir zamanda rapor şeklinde geçmiş. Şu anda da hala heyet raporuyla, Korkuteli'de özel hastaneden alınan heyet raporuyla yine işe devam etmiyor. Yani biz bütün bunlara rağmen dediğim gibi işten çıkarmamışız. Ama babası 3-4 defa makama gelerek kızını başka birimlerde çalıştırmak için yani bize hakarete varan laflar etmiş. Biz bunları tamamen anlayışla karşılamış ama bu 4-5 yıllık görev süremi içerisinde şehrin birçok defa sokakta karşılaştığımız zaman özellikle kalabalık olan yerlerde şahsıma bu konuyu bağırarak hakarete varan davranışlarıyla karşı karşıya kaldık. Yine bundan bir, bir buçuk ay önce esnaf ziyaretim sırasında yine aynı davranışta bulundu. Kendisinin kızının belediyede çalıştığını, dolayısıyla herkes gibi onun da görevini yapması gerektiğini söyledim. Ama orada bize hakarete varan tahrik edici lafları oldu. Yani biz önce insanız. Kimseye hakaret etmeyiz ama kendimize de hakareti asla ve asla kabul etmem.” 

Gazetemizin açıklamaların ardından ulaştığı Aputkan, yaşanan olayın seçimleri etkilemeye dönük bir provokasyon olduğunu kaydetti. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti CHP Genel Başkanı Özgür Özel Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret etti

2020 YILINDA NE OLMUŞTU?

Dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı M. Nuri Ersoy, dönemin Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti ve MHP milletvekilleri, AK Parti ve MHP belediye başkanları, AK Parti ve MHP il, ilçe başkanlarının da olduğu toplantıda yaşanmıştı. Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan ve AK Parti Milletvekili Kemal Çelik tarafından gündeme getirilen, günübirlik alanlarla ilgili Turizm Bakanı Ersoy’un konuşmasının bir yerinde, Serik Belediyesi tarafından günübirlik alanda bulunan işletme sahibinden 500 bin TL para alındığını belirtmesi üzerine söz aldığını açıklamış ve şunları kaydetmişti: "13 aylık belediye başkanıyım, diye söze başlayınca Dışişleri Bakanı, ‘Başkan olay sizinle ilgili değil daha önceki döneme ait bir olaydır’ dedi. Turizm Bakanı da aynı şekilde ‘daha önceki döneme ait’ dedi. Ben de Turizm Bakanı'na; ‘Devlet Bakanı olarak bunu biliyor da üzerine gitmiyorsanız yazıklar olsun’ dedim ve toplantıdan ayrıldım."

Kaynak: Kamer Durdu