Bayrampaşa'da 2 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen silahlı kavgada, 12 yaşındaki Sinan Üstünalp'in hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak davada karar verildi. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Mevlüt Yıldırım ve avukatı hazır bulundu.

Kepez'de motosikletler kafa kafaya çarpıştı Kepez'de motosikletler kafa kafaya çarpıştı

Savunmasında suçlamaları reddeden Mevlüt Yıldırım, "Vicdanım rahat, alnım ak, namus ve şerefim üzerine yemin ederim böyle bir şey yapmadım. Benim bir buçuk yaşında kızım var, nasıl böyle bir şey yapabilirim?" şeklinde konuştu. Sanık avukatı da müvekkilinin aleyhine herhangi bir delil bulunmadığını belirterek, "Sinan Üstünalp, silahın bir el ateş edilmesi sonucu vefat etmiştir ve vuranın kim olduğu tespit edilememiştir. Müvekkilin tahliyesini ve beraatını talep ederiz" ifadelerini kullandı.

Mahkeme, Mevlüt Yıldırım'ı 'çocuğu kasten öldürme' suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın geçmişini, pişmanlığını gösteren tutum ve davranışlarını dikkate alarak bu cezayı müebbet hapse çevirdi. Ayrıca, sanığı 'kasten öldürmeye teşebbüs' suçundan toplamda 38 yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, 'ruhsatsız silah bulundurma' suçundan da 10 ay hapis cezası verdi. Toplamda, sanık müebbet hapis ile 38 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve tutukluluğunun devamına karar verildi.

İddianameden Detaylar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, yaşanan olayın detayları yer aldı. İddianameye göre, bir grup ile Oktay C. arasında başlayan tartışma sonucunda, kavgaya dönüşen olayda Sinan Üstünalp hayatını kaybetti. Hazırlanan iddianamede, sanıkların ağır cezalarla cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: İHA