Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selva Oturakçıibogil, bayramda sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayarak, güne dengeli bir kahvaltıyla başlamanın gerekliliğini belirtti. Günlük yaşamda olduğu gibi bayram sabahlarında da sağlıklı bir kahvaltı yapmanın, gün boyunca enerji seviyelerini dengelemeye yardımcı olacağını söyledi.

Antalya nöbetçi eczane 19 Temmuz Cuma Antalya nöbetçi eczane 19 Temmuz Cuma

Eti Bir Gün Dinlendirin

Kurban Bayramı'nda sıkça karşılaşılan hazımsızlık sorununu önlemek için Oturakçıibogil, taze kesilmiş etlerin buzdolabında en az bir gün dinlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bu süreçte etin kas sertleşmesinin azalacağını ve sindiriminin daha kolay olacağını ifade etti.

Zeytinyağlı Yemekler Tercih Edin

Kızartma gibi yağlı yiyecekler yerine akşam öğünlerinde zeytinyağlı sebzeler veya baklagiller gibi hafif yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen uzman, bu tür besinlerin kalori dengesini koruyarak kilo alımını önleyeceğini ve sindirim sisteminin sağlığını koruyacağını belirtti.

Karbonhidrat Tüketimini Sınırlayın

Bayramda aşırı tüketilen ekmek, pilav ve makarna gibi karbonhidratlı yiyeceklerin metabolizmayı zorladığını belirten Oturakçıibogil, bulgur pilavı ve tam buğday ekmeği gibi daha kompleks karbonhidrat kaynaklarının tercih edilmesinin daha faydalı olacağını vurguladı.

Salatayı Sofranızdan Eksik Etmeyin

Demir emilimini artırmak için et yemeği yanında bol limonlu salatanın tüketilmesinin önemini vurgulayan uzman, lif açısından zengin olan salataların sindirim sorunlarını önlediğini ve genel sağlığı desteklediğini belirtti.

İkramların Cazibesine Kanmayın

Şerbetli tatlılar ve çikolatalı ikramların yerine sütlü tatlılar, mevsim meyveleri veya dondurmanın tercih edilmesinin daha sağlıklı bir seçim olacağını ifade eden Oturakçıibogil, porsiyon kontrolü yapılmasının önemini vurguladı.

Bol Su İçin

Bayram süresince yeterli su tüketiminin önemini vurgulayan uzman, günlük olarak 8-10 bardak su içilmesinin sindirim ve metabolizma için kritik olduğunu belirtti.

Akşamları Yürüyüş Yapın

Fiziksel aktivitenin bayram süresince önemli olduğunu söyleyen Oturakçıibogil, akşam yemeklerinden sonra hafif tempolu yürüyüşler yapmanın sindirimi hızlandıracağını ve genel sağlığı destekleyeceğini ifade etti.

Et tüketiminde altın tavsiyeler! Kavurma yaparken nelere dikkat edilmeli? Et tüketiminde altın tavsiyeler! Kavurma yaparken nelere dikkat edilmeli?

Kaynak: İHA