Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, 27 saatlik uçuşunu başarıyla tamamladı. Testler, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Bu test uçuşu, SİHA'nın orta irtifada kesintisiz olarak 27 saat 19 dakika havada kalmasıyla dikkat çekti. Uçuş, 28 Mart günü saat 09.40'ta başladı ve 29 Mart saat 12.59'da Bayraktar TB3'ün tekerleklerinin piste başarıyla inişiyle sona erdi. Sınıfının en iyisi olan ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistem ile orta irtifadaki sistem ve dayanım performansının ölçüldüğü testler, başarıyla geçildi. Bayraktar TB3, 27 saatlik uçuşu sırasında gökyüzünde toplam 4 bin 600 kilometre mesafe kat etti.

Toplam Uçuş Süresi 224 Saati Aştı

Bayraktar TB3 SİHA, şimdiye kadar gerçekleştirilen test uçuşlarında toplam 224 saat havada kaldı. TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla havalanan milli SİHA, 20 Aralık 2023'te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde yere inmeden 32 saat havada kalmış ve gökyüzünde 5 bin 700 kilometre yol kat etmişti.

Dışişleri Bakanlığı Bilişim Personeli Alımı İçin İlan Verdi! İşte Aranan Nitelikler Dışişleri Bakanlığı Bilişim Personeli Alımı İçin İlan Verdi! İşte Aranan Nitelikler

Baykar'dan Polonya'ya ikinci SİHA teslimatı Baykar'dan Polonya'ya ikinci SİHA teslimatı

Kaynak: Haber Merkezi