Kanada'nın Batı Kanada bölgesinde, Cuma günü başlayan orman yangınları, 10 hektarlık alana yayılarak ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Bu yangınlar, ülkenin 5 eyaletinde olduğu gibi ABD'nin bazı bölgelerinde de dumanların görülmesine neden oldu. En sonunda British Colombia eyaletine bağlı Fort Nelson kasabasının neredeyse tamamı, yangınlar nedeniyle tahliye edilmek zorunda kaldı.

Kanada'da Orman Yangını

48 saat için büyük bir kritik dönemde

British Colombia'nun Fort Nelson kasabası, yangınların etkisi altında kritik bir durumda bulunuyor. Eyaletin kuzeyinde, şiddetli yağışın olmayacağı ve rüzgarın her an şiddetlenebileceği şartlar, yetkilileri endişelendiriyor. Acil Durum Yönetimi ve İklim Bakanı Bowinn Ma, önümüzdeki 48 saat için büyük bir kritik dönemde olduklarını belirtti. Ayrıca, tahliye edilenler için 200 odalı konaklama alanının kurulduğunu duyurdu.

ABD'nin Gazze Şeridi'ne Kurduğu İskeleden Gelen Yardımlar Taşınmaya Devam Ediyor ABD'nin Gazze Şeridi'ne Kurduğu İskeleden Gelen Yardımlar Taşınmaya Devam Ediyor

3,500 kişi tahliye edildi

Fort Nelson Belediye Başkanı Rob Fraser, kasaba ve çevresinden yaklaşık 3,500 kişinin tahliye edildiğini açıkladı. Ayrıca, polisin bölgede kapı kapı dolaşarak tahliye işlemlerini sürdürdüğünü belirtti.

Kanada'da Orman Yangını2

Alberta eyaletinde de yangınlar mevcut

Batı Kanada'da sadece Fort Nelson'da değil, Alberta eyaletinde de yangınlar mevcut. Yetkililer, Alberta'da, 2016 yılında 90 bin kişinin tahliye edildiği Fort McMurray yakınlarındaki orman yangınıyla birlikte toplamda 2 orman yangınının çıktığını duyurdu.

Tren Seferleri Etkilendi

Kanada Ulusal Demiryolu (CNR.TO) tarafından yapılan açıklamaya göre, orman yangınları nedeniyle British Columbia ve Alberta'nın bazı bölgelerinde tren seferleri askıya alındı. Bu durum, bölgedeki ulaşımı etkileyebilir.

Fdv

Kaynak: İHA