Akdeniz Gerçek’e konuşan Akar, “Hepimizin hayatında yer edinmiş olan, şehirlerin gelişmesi, sorunlarının çözülmesi ve gerek kamunun gerekse halkın talep ve beklentilerini paylaşmada önemli bir aracılık görevi yürüten yerel basın yok olma yolunda. Kamuda tasarruf ve verimlilik paketine yerel basın da takıldı. Yerel basına ilan ve reklam verilmeyecek, kamu kuruluşları gazete aboneliklerini iptal edecek. Zaten ekonomik şartlardan ötürü ayakta zor duran yerel basın daha çok zor durumda kalacak ve kapanacak” dedi. 

Yıllardır yerel basını takip eden ve destekleyen Mustafa Akar, “Yerel basın demokrasinin kılcal damarlarıdır. Özellikle yaşadığımız şehirlerde, ilçelerde, beldelerde hepimizin gözü, kulağı olmuşlardır. Yerel yönetimlerdeki aksaklıkları ve özellikle vatandaşın hayatını kolaylaştıracak her hizmetin takipçisi olmuşlardır. Diğer taraftan bir ülkede demokrasinin olmazsa olmazlarıdır yerel basın. Demokratik tüm ülkelerde de, yerel basın devletler eliyle desteklenir. Biz de bu destek, resmi ilan yoluyla, ama belirli sayıda istihdam koşuluyla, halkın haber alma hakkı adına dürüstçe hizmet verilmek kaydıyla sağlanır.

İnşallah bu karar tekrar gözden geçirilir ve iyileştirilir. Gerçekten yerelde çakma olan alavereci, dalavereci olanlar değil gerçek manada basın hizmeti yapanlara sahip çıkılıp bunların ayakta kalmasına destek olunur. 

Bazı şehirlerde o şehirlerin hayatıyla özdeşleşmiş gazeteler vardır. Bunlara hep beraber sahip çıkarak o şehrin simgesi gibi davranmalıyız. 

Serik'te Seralara Yakın Ot Yangını Serik'te Seralara Yakın Ot Yangını

Meclisimiz inşallah dikkate alır ve bu kararı tekrar gözden geçirir diye umuyorum” dedi.

Muhabir: Kardelen Özdemir