Bir çalışma, yaygın baş ağrılarının çoğunlukla boyundaki iltihaplanmadan kaynaklanabileceğini ileri sürüyor. Almanya’da gerçekleştirilen bir araştırmada, 20 ile 31 yaş aralığındaki 50 yetişkin üzerinde yapılan MRI taramaları, gerilim tipi baş ağrısı çekenlerin boyun, omuz ve trapezius kaslarında yüksek T2 sinyallerine rastlandığını gösterdi. Bu bulgular, boyun iltihaplanmasının baş ağrılarıyla ilişkili olabileceğine ve geleneksel ilaçlara alternatif olarak boyun tedavilerinin geliştirilebileceğine işaret ediyor.

Yaşlanma karşıtı 13 besin Yaşlanma karşıtı 13 besin

Münih Teknik Üniversitesi’nden Dr. Nico Sollmann, boyun kaslarının tutulmasının migren ve gerilim tipi baş ağrılarında önemli bir rol oynadığına dair somut kanıtlar sunduklarını belirtti.

Araştırma, boyun ağrısı ve baş ağrısı yaşayan katılımcılarda T2 seviyelerinin yükseldiğini, bu durumun kasların iltihaplanma sonucu aktive olduğunu gösterdiğini ortaya koydu. Gerilim tipi baş ağrıları genellikle boyun ve kafa derisi kaslarının gerilmesiyle ortaya çıkarken, ağrı donuk veya sızlayıcı olabilir ve boyun, kafa derisi ve omuzlarda hassasiyet yaratabilir.

Kaynak: Haber merkezi