Ünlü Türk sanatçı Barış Manço'nun ailesi, "The Best Of Barış Manço" adlı albümü piyasaya süren Plaksan Plak Sanayii şirketiyle yaşadıkları telif hakkı ihlali davasında alacakları tazminat kararı Yargıtay tarafından bozuldu. İlk mahkeme kararında, ailenin izni olmadan Barış Manço'nun şarkılarının albümleştirildiği belirtilerek şirket ve dört kişiye tazminat ödenmesine hükmedilmişti.

Barış Manco (1)-1

Barış Manço’nun Şarkıları Kemer’de Yankılandı Barış Manço’nun Şarkıları Kemer’de Yankılandı

Barış Manço'nun Ailesiyle Bir Bağlantısı Bulunmadığı Belirtildi

Mahkeme, yıllar sonra Yargıtay tarafından verilen kararın hatalı olduğuna hükmetti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Plaksan Plak Sanayii şirketi ile dört kişinin, Barış Manço'nun ailesiyle bağlantısının bulunmadığını belirtti. Bu nedenle, dosyanın bozulmasına ve yerel mahkemeye geri gönderilmesine karar verildi.

Barış Manco (3)

İzin Alınmadan Çıkarıldı

Barış Manço'nun oğulları Doğukan Hazar ve Batıkan Zorbey Manço, albümün kendilerinden izin alınmadan çıkarıldığı iddiasıyla Plaksan Plak ve dört kişi hakkında dava açmıştı. Mahkeme, bu iddiayı kabul ederek şirket ve dört kişiye toplamda 38 bin 700 lira tazminat ödemesine hükmetmişti.

Şevket Çoruh Ekranlara Geri Dönüyor Şevket Çoruh Ekranlara Geri Dönüyor

Barış Manco (1)

Ancak, davanın Yargıtay incelemesinden sonra, şirketle ismi geçen kişiler arasındaki bağlantının kanıtlanamadığı ortaya çıktı. Bu sebeple Yargıtay, dosyanın yerel mahkemeye geri gönderilmesine ve davanın yeniden görülmesine karar verdi.

Barış Manco (2)

Kaynak: Haber Merkezi