Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin Nisan 2024 verilerine göre, bu yılın ilk dört ayında kredi kartı borçlarından kaynaklanan yasal takibe geçişlerde önemli bir artış yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu oran yüzde 70'e ulaştı. İlk dört ayda, bireysel kredi kartı borçları nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısı 428 bin 678'e yükseldi. Sadece Nisan ayında ise, bu rakam 124 bin 959 kişi olarak gerçekleşti.

Bireysel Kredi Borçlarındaki Yasal Takip Artış Gösterdi

Aynı dönemde, bireysel kredi borçlarından kaynaklanan yasal takiplerde de dikkate değer bir artış yaşandı. Bu borçlardan dolayı yasal takibe intikal eden kişi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,5 artarak 354 bin 976'ya ulaştı. Her iki tür borç nedeniyle yasal takibe alınan borçlu sayısı ise yüzde 42,5 artışla 602 bin 107 kişi oldu.

Kripto para borsası hacklendi! Kullanıcılar ne yapacak? Kripto para borsası hacklendi! Kullanıcılar ne yapacak?

En Yüksek Ödenmeme Oranı İhtiyaç Kredilerinde Görüldü

Nisan ayında bankalar tarafından kullandırılan bireysel kredilerin dağılımı incelendiğinde, ödenmeme oranının en yüksek olduğu kredi türünün ihtiyaç kredileri olduğu belirlendi. Nisan ayında ihtiyaç kredilerinde ödeme yapılmayacağı tahminiyle tasfiye edilecek krediler, toplam brüt kredilerin yüzde 3,23'ünü oluşturdu. Bu oran, konut kredilerinde yüzde 0,1 ve otomobil kredilerinde yüzde 0,2 olarak belirlendi.

Kaynak: İHA