Türk Lirası mevduatlar için uygulanan gelir vergisi stopaj düzenlemesi, 30 Nisan'da sona eriyor. Bu düzenlemenin süresi uzatılmazsa, stopaj oranı %5'ten %15'e çıkacak. 30 Nisan'a kadar parasının vadesini yenileyenler ise %5'lik stopaj oranından faydalanabilecekler. Böylece anaparadan elde edilecek faiz getirisinde 10 puanlık avantaj sağlanabilecek. Ancak, stopaj avantajının devam etmesi bekleniyor.

Halk plajında şemsiye ve şezlong ücretsiz! 10 yıllık anlaşma imzalandı Halk plajında şemsiye ve şezlong ücretsiz! 10 yıllık anlaşma imzalandı

Bankada Türk Lirası olanlar dikkat! Mevduat hesaplarına vergi kararı bugün son gün!

Faiz Getirisini Etkileyen Faktörler

Mevduat hesabı açanlar için bu düzenleme önemli bir etkiye sahip. Özellikle, faiz geliri stopajının yükselmesi, yatırımcıların elde edecekleri faiz getirisini azaltabilir. Örneğin, 100 bin lirayı yüzde 55 oranında yıllık faiz veren bankada mevduata bir aylık bağlandığında faiz geliri 4.583 lira oluyor. Ancak, bu gelir üzerinden %5 stopaj uygulandığında 229 lira kesilirken, %15'e yükselirse 687 lira kesilecek. Böylece, yatırımcının elde ettiği faiz geliri düşecektir.

Bankada Türk Lirası olanlar dikkat! Mevduat hesaplarına vergi kararı bugün son gün!

Yüksek Faiz Elde Etmek İçin Yapılacaklar

Parasını mevduatta değerlendirecek olan kişilerin, faiz geliri stopajının yükselmesi durumunda faiz getirisinde azalma yaşanacağını bilmeleri önemlidir. Bu nedenle, bankalar faiz oranlarını artırabilirler. Ancak, bu durumda politika faiziyle bankaların mevduat faizine verdikleri oran arasındaki makas açılacağı için kredi faizleri de olumsuz etkilenebilir.

Kaynak: Haber Merkezi