Norveç'te düzenlenen Dünya Peynir Yarışması'nda, Türkiye'yi temsil eden Balıkesir'in gururu 'Kirli Hanım' peyniri, bronz madalya kazandı. Bu büyük başarı, Türk peynirciliğinin uluslararası alandaki gücünü bir kez daha gösterdi.

Dünyanın en iyi peyniri seçildi

2023-2024 Dünya Peynir Yarışması'nda Norveç'in Nidelman Blu peyniri 'Dünyanın En İyi Peyniri' seçilirken, Balıkesir'in Kirli Hanım peyniri de bronz madalya elde etti. 43 ülkeden 4 bin 502 peynirin katıldığı dünyanın en büyük peynir yarışmasında, Balıkesir'in 'Kirli Hanım' peynirinin Cumhuriyet'in 100. yılında bronz madalya alması büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yarışmaya katılan peynirlerin gördüğü yakın ilgi ve elde edilen ödül, Türkiye peynirciliği adına büyük bir başarıya imza attı.

Balıkesir'in 'Kirli Hanım' peyniri bronz madalya aldı

Türk Peynirleri Dünya Sahnesinde!

35 yıldır dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen Dünya Peynir Yarışması, farklı kökenlere, geleneklere, tat ve tarzlara sahip ülkelere özgü geleneksel peynirlerin uluslararası alanda sergilenmesi ve üretimlerinin korunmasında etkin bir rol oynuyor. 2019 yılında şehrin köklü peynir geçmişinin kayıt altına alındığı '50 Peynirli Şehir Balıkesir' kitabı ve uluslararası alanda kazandığı 'Gourmand Awards' dünya birincilik ödülünün ardından elde edilen bu başarı, Türkiye ve Balıkesir'in dünya çapında tanıtımına önemli katkılar sağladı. Ödüllü '50 Peynirli Şehir Balıkesir' kitabının yazarları Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal Onur, İngilizce çevirisi yapılan peynir kitapları ile bu uluslararası organizasyonda Türkiye'deki peynirlerin tanıtımına önemli katkılar sağladılar.

Bor nedir? Bor tüketirsek ne olur? Bor'un zararları nedir? Bor nedir? Bor tüketirsek ne olur? Bor'un zararları nedir?

Kaynak: Haber Merkezi