Banka ATM'lerinden alınan masraflar ve komisyonlar artıyor Banka ATM'lerinden alınan masraflar ve komisyonlar artıyor

Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığı, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği denetimlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, iç ve dış ticarette haksız rekabete neden olabilecek faaliyetleri önlemek, ticaretin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak, aynı zamanda Bakanlık ve Hazine'nin haklarını korumak amacıyla yapılan incelemeler ve soruşturmaların titizlikle devam ettiği vurgulandı.

Gümrük, iç ticaret ve dış ticaret konularında tespit edilen usulsüz işlemlere yönelik olarak 2023 yılında gerçekleştirilen teftiş, inceleme, denetim ve soruşturmalar çerçevesinde 2 bin 194 rapor düzenlendiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu raporlar sonucunda 789 milyon lira ek vergi tahakkuku ve 5,7 milyar lira idari para cezası olmak üzere toplamda 6,4 milyar lirayı aşan kamu alacağının tahsil işlemlerine başlandı. Bakanlık olarak, piyasa düzenini bozan, adil rekabet koşullarına uymayan ve kamu zararına neden olan faaliyetlere karşı en üst düzeyde duyarlılıkla hareket ediyoruz. Her sektörde mevzuata aykırı işlemleri engellemek ve devletin ekonomi politikalarını etkili bir şekilde uygulamak için çalışmalarımız aralıksız bir şekilde devam etmektedir."

Kaynak: İHA