Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Borsa İstanbul'un 150. yıl gong töreninde yaptığı konuşmada, makro finansal istikrarın pekiştiğini ve Türk Lirası varlıklara artan talebin ekonomi için önemli bir kazanım olduğunu belirtti.

MEB'ten öğrencilere tatil müjdesi: Okullar 9 gün kapalı! MEB'ten öğrencilere tatil müjdesi: Okullar 9 gün kapalı!

Şimşek: OVP ile Ekonomide Öngörülebilirlik Artacak

Bakan Şimşek, önümüzdeki dönemde Orta Vadeli Programın (OVP) hedeflerini gerçekleştirerek firmaların uzun vadeli sermaye benzeri kaynaklara daha güçlü erişim sağlayacağını vurguladı. Ekonomide öngörülebilirliğin artmasıyla sürdürülebilir yüksek büyüme temellerinin daha sağlam bir şekilde atılacağını ifade etti.

Şimşek, OVP'nin önemli hedeflerinden birinin sermaye piyasalarını derinleştirmek olduğunu vurgulayarak, finansal okuryazarlık konusuna da dikkat çekti. Türkiye'de borsada yatırım yapan vatandaş sayısının artmasıyla birlikte, finansal okuryazarlık eğitiminin önemine vurgu yaptı. Bakan, Sermaye Piyasası Kurulu'nun finansal eğitim çalışmalarını desteklediğini ve bu konuda yeni adımlar atılacağını belirtti.

Borsa İstanbul’da Yeni Endeks! Borsa İstanbul’da Yeni Endeks!

Borsa İstanbul'un Türkiye'nin ekonomik büyümesinde önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Bakan Şimşek, Türkiye'nin 2002'den bu yana gelişmekte olan ülkelere göre büyüme performansının yüksek olduğunu söyledi. Ayrıca, OVP çalışmaları ve sermaye piyasalarındaki gelişmelerle birlikte, Türkiye'nin borsa hacmini artırarak 1 trilyon dolar seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
 

Merkez Bankası Türkiye Aralık ayı faiz kararını açıkladı Merkez Bankası Türkiye Aralık ayı faiz kararını açıkladı

Kaynak: İHA