Emekliler isyanda! Antalya'da meydana iniyorlar Emekliler isyanda! Antalya'da meydana iniyorlar

Bakan Şimşek, Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu'nda enflasyonla mücadele stratejilerini anlattı. Fiyat istikrarının sağlanması için hükümetin kararlı adımlar attığını belirten Şimşek, enflasyonu düşürmek için sağlam bir programın olduğunu vurguladı. Maliye politikasının dezenflasyon sürecine destek vereceğini ifade etti.

Yapısal Reformlar Önemli

Şimşek, enflasyonla mücadelede mali politikanın sıkılaştırılacağına ve gelir politikalarının daha destekleyici olacağına işaret ederken, yapısal reformların önemine değindi. Yapısal reformlar sayesinde verimliliğin ve rekabet gücünün artırılacağını belirtti.

Bakan Şimşek Doha'da ekonomi forumunda enflasyonla mücadeleyi anlattı

Yatırımlar Yönlendirilecek, Harcamalar Azaltılacak

Bakan Şimşek, yatırımların daha verimli alanlara yönlendirilmesi gerektiğini ve bazı harcamaların azaltılacağını vurguladı. Bu adımların, ekonomik büyümeyi destekleyeceğini ifade etti.

Sürdürülebilir Büyüme İçin Fiyat İstikrarı Şart

Sürdürülebilir yüksek büyüme için düşük enflasyonun gerekliliğini vurgulayan Şimşek, fiyat istikrarının yatırımcı güvenini sağlayacağını belirtti. Sağlam politikaların ve yapısal dönüşümün önemine değindi.

Bakan Şimşek Doha'da ekonomi forumunda enflasyonla mücadeleyi anlattı

Dezenflasyona Doğru Adımlar Atılıyor

Dezenflasyon için zamanın geldiğini belirten Şimşek, yaz aylarında dezenflasyon politikalarının etkilerinin görülebileceğini ifade etti. Türkiye'nin makro ihtiyati tedbirlerini hafiflettiğini ve rekabet gücünü artırmak için çalıştığını söyledi.

Ekonomik Büyüme ve GSYH

Bakan Şimşek, Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılasının 1,1 trilyon dolar olduğunu hatırlatarak, ekonominin son 20 yılda ortalama yüzde 5,5 büyüdüğünü belirtti.

Kaynak: AA