Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli aylıklarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu'nda iş insanlarıyla bir araya gelen Işıkhan, 2023 yılında işsizlik oranının düştüğünü belirtti. Bu düşüşün, salgın, bölgesel çatışmalar ve doğal afetlere rağmen ekonominin doğru yolda ilerlediğini gösterdiğini ifade etti.

Muğla İŞKUR'dan Sanal İstihdam Fuarı Muğla İŞKUR'dan Sanal İstihdam Fuarı

Erdoğan Emeklilere Zam Tarihi Verdi! Erdoğan Emeklilere Zam Tarihi Verdi!

Emeklilere Yapılan Promosyon Ödemeleri Artırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilere yönelik promosyon ödemesini artırma kararıyla ilgili bilgilendirmede bulunan Işıkhan, kamu bankalarında yapılan ödemelerin artık 8 ile 12 bin lira arasında olacağını duyurdu. Ayrıca, ölüm aylığı hak sahiplerine de 5 bin lira promosyon ödeneceğini hatırlattı. Başvuruların pazartesi gününden itibaren alındığını ve kamu bankalarının ödemelere başladığını aktardı.

Özel Bankalar da Promosyon Miktarlarını Güncelleyecek

Işıkhan, kamu bankalarıyla yapılan anlaşmaların yanı sıra özel bankalarla da protokol imzalama sürecinin tamamlandığını belirtti. Özel bankaların da promosyon miktarlarını güncelleyeceğini ve emeklilere en iyi hizmeti sunmak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Emekli promosyon ödemeleri için protokol imzalandı: 19 banka görev alıyor Emekli promosyon ödemeleri için protokol imzalandı: 19 banka görev alıyor

Yeni Düzenlemeler Yolda

Bakan Işıkhan, emeklilerin refahını artırmaya yönelik yeni uygulamaların hayata geçirileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Temmuz ayında emekli aylıklarını masaya yatıracağını belirten Işıkhan, emekli maaşlarının toplu sözleşmeye veya enflasyona göre belirlendiğini hatırlattı. Ancak, ihtiyaçlar ve imkanlar doğrultusunda daha fazla adım atacaklarını ve ekonomiyi güçlendirdikçe emeklilere daha fazla destek sağlayacaklarını ifade etti. Ayrıca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm memurları kapsayacak şekilde genişletileceğini ve esnafların emeklilik için gerekli sigorta prim gün sayısındaki adaletsizliğin giderileceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi