Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılan ısınma yardımları kapsamında hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği'nin ödemelerinin başladığını duyurdu. Bakan Göktaş, toplamda 399 milyon 947 bin TL'nin, hak sahibi 584 bin 941 haneye ödeneceğini belirtti.

Dönemsel Yardımlar Artık Düzenli Olarak Verilecek

Bakan Göktaş, yaptığı açıklamada, Doğal Gaz Tüketim Desteği'nin artık dönemsel olarak değil, düzenli bir şekilde verilmeye başlandığını ifade etti. Bu sayede vatandaşların her ödeme döneminde ayrıca başvuru yapmalarına gerek kalmayacak. Bakan Göktaş, destek programından yararlanmak isteyen vatandaşların, ikamet ettikleri haneye ait faturaları ödeme birimlerine ibraz etmeleri gerektiğini vurguladı.

Fethiye'de turizm toplantısı denizin dibinde yapıldı Fethiye'de turizm toplantısı denizin dibinde yapıldı

Başvurular e-Devlet Üzerinden Alınıyor

Başvuruların e-Devlet "Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti" üzerinden alındığını hatırlatan Bakan Göktaş, ödemelerin başladığını belirtti. 2023 yılı Ekim-Kasım-Aralık ve 2024 yılı Ocak-Şubat ayları için hak sahibi haneye toplamda 399 milyon 947 bin TL ödeme yapılacağını açıkladı.

Destek Tutarları ve Başvuru Koşulları

Doğal Gaz Tüketim Desteği'nin ödemelerinde ısıl haritanın baz alındığını ve belirlenen destek tutarlarının yıllık bin 500 TL ile 3 bin 500 TL arasında değiştiğini belirten Bakan Göktaş, destek alabilmek için belirli koşulların sağlanması gerektiğini dile getirdi. Başvuruda bulunan kişinin Türk vatandaşı olması, e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapması, doğal gaz arzı sağlanan ilçede ikamet etmesi, ikamet adresinde mesken türü doğal gaz aboneliğinin bulunması ve hak sahipliği kararının ilgili SYD Vakfınca verilmiş olması gerekiyor.

Kaynak: İHA