Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Trade Winds Avrupa-Avrasya Forumu'na katıldı. Bu forum, Amerikan hükümetinin en büyük ticaret ve iş geliştirme etkinliği olarak kabul ediliyor ve ABD Ticaret Bakanlığı tarafından düzenleniyor. İstanbul'da gerçekleşen forumda, 120'den fazla Amerikan şirketi Avrupa ve Avrasya'daki yatırım fırsatlarını değerlendirmek üzere bir araya geldi. Forum, Uluslararası Ticaretten Sorumlu ABD Ticaret Müsteşarı Marisa Lago'nun liderliğinde düzenlendi ve İstanbul'da gerçekleşen ana programın yanı sıra İtalya, Romanya, Danimarka, Polonya ve Kazakistan gibi ülkelerde de yan etkinlikler düzenlenecek.

Bakan Bolat, Yatırım Fırsatlarını Anlattı

Trade Winds Forumu'nda Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Amerikan ticaret heyetine Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlattı. Bolat, Türkiye'nin son yirmi yılı aşkın süredir istikrarlı bir şekilde uyguladığı proaktif politikaların ülkeye 2002 ile 2024 yılları arasında toplam 265 milyar dolarlık yabancı yatırım çekmesini sağladığını belirtti. Ayrıca, ABD firmalarının Türkiye'yi üretim ve ihracat üssü olarak görmeye başladığını ifade etti.

Türkiye-ABD Ticaret İlişkileri

Bakan Bolat, Türkiye'nin ABD'nin en büyük ikinci ihracat pazarı haline geldiğini vurguladı. İstanbul'da 2008 yılında yapılan Ticaret Rüzgarları programından bu yana ticaret hacminin %110 arttığını ve 2023 yılında 33,5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Ayrıca, Türkiye'nin ABD'ye olan ihracatının 2000 yılında 4,3 milyar dolar iken bugün 14,8 milyar dolara çıktığını belirtti. Bakan Bolat, iki ülke arasında ticaret hacminin 100 milyar doları aşabileceğini ve bu hedefin gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Ekmeğe dev zam geldi! İşte yeni fiyatı Ekmeğe dev zam geldi! İşte yeni fiyatı

Yatırımların Artışı

Bakan Bolat, ABD kaynaklı yabancı yatırımların Türkiye'de artış gösterdiğini belirtti. Bu yatırımların tutarının 15 milyar dolara ulaştığını ve ABD'nin Türkiye'deki en büyük ikinci yabancı yatırımcı haline geldiğini söyledi. 2000'den fazla Amerikan firmasının Türkiye'ye yatırım yaparak ekonomiye 60 milyar doların üzerinde katkı sağladığını ve 110 binden fazla kişiye istihdam sağladığını açıkladı.

Türkiye'nin Ekonomik Durumu

Bakan Bolat, Türkiye'nin ekonomik büyümesinin 2003 ile 2023 yılları arasında ortalama yüzde 5,4 olduğunu ve GSYİH'nin 1 trilyon 118 milyar dolara ulaştığını belirtti. Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yeri hakkında da bilgi veren Bolat, Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 11. ekonomisi olduğunu söyledi. Geçen yıl 355 milyar doları aşan mal ve hizmet ihracatıyla Türkiye'nin ekonomisinin büyümesinde ihracatın önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Kaynak: İHA