Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerin 1 Temmuz'dan itibaren Altın Frank üzerinden belirlenen ücretlerin 5,07 dolar olarak uygulanacağını duyurdu. Bakan Uraloğlu, "Bu güncelleme ile ücretleri 2022 yılı öncesine göre 6,3 kat artırmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişini artırmış olacağız" dedi.

Merkez Bankası'ndan likidite sterilizasyonu için yeni adım Merkez Bankası'ndan likidite sterilizasyonu için yeni adım

Boğaz geçiş ücretlerinde yeni düzenleme

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız geçiş yapan gemilerden alınan ücretlerin yeniden düzenleneceğini belirtti. 39 yıl aradan sonra ilk kez 7 Ekim 2022'de boğaz geçiş ücretlerine zam yaptıklarını hatırlatan Uraloğlu, "1 Temmuz 2024 itibarıyla Denizcilik Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar sonucunda Cumhurbaşkanımızın kararı ile boğaz geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme yapıyoruz" dedi.

Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi hükümleri uygulanıyor

Uraloğlu, Boğaz geçiş ücretlerinde Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi hükümlerinin uygulandığını hatırlatarak, "1983 yılından 7 Ekim 2022'ye kadar sabitlenen 0,80 dolar ücret tahsil ediyorduk. 39 yıl sonra 7 Ekim 2022'de bu ücretleri yaklaşık 5 kat artırarak 4,08 dolara çıkardık. 1 Temmuz 2023'te ise 4,42 dolara yükselttik. Şimdi, 1 Temmuz 2024'ten itibaren 5,07 dolara yükseltiyoruz" dedi.

Ücretler her yıl güncellenecek

Uraloğlu, 1983'ten 2022'ye kadar sabit tutulan ve güncellenmeyen ücretlerin Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda her yıl güncellendiğini belirtti. "Bundan sonra da her yıl 1 Temmuz tarihinde güncellemeler devam edecek" diye ekledi.

Altın Frank esas alınıyor

Ulaştırma Bakanı, Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi'ne göre, boğazlardan uğraksız geçen gemilerden sağlık denetimi, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere üç kalem üzerinden ücret alındığını açıkladı. "Ücretlerin hesaplanmasında gemilerin net tonajı (NRT) baz alınırken, birim olarak Altının ons fiyatına endeksli olan 'Altın Frank' esas alınıyor" dedi.

"Döviz girişi artacak"

Son fiyat güncellemesine ilişkin verileri de paylaşan Uraloğlu, “10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde, bu gemi 2022 yılındaki ilk güncellemeden önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için toplam 3 bin 240 dolar ücret ödüyordu. 1 Temmuz 2024 sonrasında ise bu gemi toplam 20 bin 370 dolar ücret ödeyecek. Yani yaptığımız güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişi artmış olacak. Tahsil ettiğimiz ücretler ile dünyanın en riskli dar su yollarından olan Türk Boğazlarımızda deniz emniyeti ve güvenliğinin yanı sıra çevre emniyetini artırmak için gerekli altyapılarımızı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi