Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bahşişlerden yüzde 10 vergi alınması yönündeki hazırlıklarıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, bu öneriyi eleştirerek, bahşiş alanların genellikle dar gelirli olduğunu belirtti ve ekstra verginin bu kesime zarar verebileceğini savundu.

Demirtaş: "Bahşiş Vergisi Dar Gelir Grubunu Vurur"

Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bahşiş gelirlerinden yüzde 10 vergi alınması planına karşı çıktı. Demirtaş, bahşiş alanların genellikle dar gelir grubundan olduğunu ve ekstra verginin bu kesimi olumsuz etkileyebileceğini vurguladı. Ekonomi politikalarının dar gelirli kesimleri daha da zor duruma düşürmek yerine desteklemesi gerektiğini belirten Demirtaş, bu vergi önerisinin yanlış olduğunu savundu.

Türkiye'de haziranda 79 bin 313 konut satıldı Türkiye'de haziranda 79 bin 313 konut satıldı

Demirtaş: Ekonomi Politikaları Yeniden Gözden Geçirilmeli

Özgür Demirtaş, yaptığı açıklamada, "Eğer doğru bir ekonomi politikası uygulanıyorsa, bu politikaların dar gelirli kesimleri desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Bahşişler üzerinden alınacak ekstra vergi, bu insanları daha da zor duruma sokabilir" dedi. Demirtaş, ekonominin büyümesi ve toplumsal refahın artması için asgari ücretin artırılması gerektiğini de vurguladı.

Bahşiş Gelirlerinde Vergi Uygulaması Tartışması

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni "vergi paketinde", bahşiş gelirlerine ilişkin yeni vergi düzenlemeleri yer alması bekleniyor. Önerilen düzenleme, bahşiş gelirlerinin işverenlerce ayrı bir banka hesabında takip edilmesini, fatura veya fiş bedelinin yüzde 10’unu aşmamasını ve bu gelirlerden yüzde 10 tevkifat yapılmasını içeriyor. Ancak bu gelirlerin ayrıca ücret matrahına dahil edilmemesi öneriliyor.

Kaynak: Haber Merkezi