Yağmurlu, soğuk kış günlerinin ardından gelen daha güneşli, daha sıcak günler pek çok kişi için 'yorgun, bitkin, neşesizlik' yakınmalarına yol açarken, diyetisyen Hande Selin Ok, bahar yorgunluğuna karşı beslenme formülünü açıkladı. Baharın gelmesiyle birlikte artan bu yorgunluk hissine karşı alınabilecek önlemleri sıralayan Ok, beslenme alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktaları vurguladı.

Bahar Yorgunluğu Neden Olur?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, cemrelerin düşmesiyle doğanın uyanışa geçtiğini, ancak bu dönemde birçok kişinin kendini yorgun, enerjisiz hissettiğini belirtti. Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu durumun, beslenme hatalarından kaynaklanabileceğini vurgulayan Ok, bitkinlik, yorgunluk, güçsüzlük gibi belirtilerin önüne geçmek için beslenme alışkanlıklarında değişiklik yapılması gerektiğini ifade etti.

Beslenme Hataları Neler?

Yetersiz kalori ve protein alımı, yetersiz sıvı alımı, uyku kalitesini etkileyebilecek kafein içeriği yüksek içeceklerin fazla ve yatmaya yakın saatlerde tüketilmesi gibi beslenme hatalarına dikkat çeken Ok, ayrıca magnezyum, B grubu vitaminleri gibi önemli besin öğelerinin yetersiz alımının da yorgunluk hissini artırabileceğini belirtti.

Bahar Yorgunluğuna Karşı Beslenme Önerileri

Beslenme alışkanlıklarında yapılacak ufak değişikliklerle bahar yorgunluğunun önüne geçilebileceğini ifade eden Ok, şu önerilerde bulundu:

Kan donduran vahşet! 2 çocuk annesi kadın boğazı kesilerek öldürüldü Kan donduran vahşet! 2 çocuk annesi kadın boğazı kesilerek öldürüldü
  1. Şeker ve şekerli yiyecekleri azaltın: Günlük tüketilen şeker miktarını azaltmak, enerji seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.
  2. Taze ve kuru meyveleri tüketin: Günde 2-3 porsiyon taze ve kuru meyve tüketmek, vücudu vitaminlerle destekleyerek enerji düzeyini artırabilir.
  3. C vitamini alımını arttırın: C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeler tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirirken enerji seviyelerini yükseltebilir.
  4. Omega-3 kaynağı olan balığı tercih edin: Haftada iki kez balık tüketmek, ruhsal ve fiziksel enerjiyi artırabilir.
  5. Tam tahıllı ürünleri tercih edin: Beyaz un yerine tam tahıllı ekmek, bulgur, yulaf gibi besinleri tercih etmek, uzun süreli enerji sağlayabilir.
  6. Düzenli egzersiz yapın: Haftada 150 dakika yürüyüş yapmak, kronik hastalık ve depresyon riskini azaltırken enerji seviyelerini yükseltebilir.

Beslenme Listenize Baharın Enerjisini Ekleyin

Bahar yorgunluğunun üstesinden gelmek için beslenme alışkanlıklarında yapılacak küçük değişikliklerin önemli olduğunu vurgulayan Hande Selin Ok, beslenme listenize baharın enerjisini eklemenin önemine dikkat çekti. Yapılan bu düzenlemelerle birlikte, daha enerjik ve zinde bir bahar geçirilebileceği belirtildi.

Bahar yorgunluğu nasıl geçer? Bahar yorgunluğuyla baş etmenin 6 yolu Bahar yorgunluğu nasıl geçer? Bahar yorgunluğuyla baş etmenin 6 yolu

Kaynak: İHA