Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, meclis seçimi tarihini öne çekerek, 1 Eylül’de yapılmasına karar verdi. Bu karar, kasım ayında yapılması planlanan seçimin iki ay öne alınması anlamına geliyor.

Azerbaycan’ın iktidar partisi olan Yeni Azerbaycan Partisi (YAP), Bakü’de 11-22 Kasım’da gerçekleştirilecek olan 2024 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP29) ve 7. Dönem Milli Meclis seçimlerinin aynı tarihlere denk gelmesi nedeniyle meclis seçimlerinin eylülde yapılmasını teklif etti.

Trump'a Kim Suikast Düzenledi? Trump'a Neden Suikast Düzenlendi? Trump Tekrar Başkan Mı Olacak? Trump'a Kim Suikast Düzenledi? Trump'a Neden Suikast Düzenlendi? Trump Tekrar Başkan Mı Olacak?

Milli Meclis’in Kararı ve Anayasa Mahkemesi’nin Onayı

Milli Meclis, 21 Haziran’da yapılan Genel Kurul’da YAP’ın erken seçim çağrısını oylamaya sundu. Oylamada 105 “evet”, 1 “hayır” oyuyla erken meclis seçimlerinin yapılması için Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e başvuruda bulunulmasına karar verildi. Azerbaycan Anayasa Mahkemesi, Milli Meclis’in feshedilmesi ve erken seçime gidilmesinin Azerbaycan Anayasası’na uygun olduğuna hükmetti.

Seçim Tarihi

Bu karar, Azerbaycan’da siyasi takvimi önemli ölçüde değiştirecek. 1 Eylül Pazar günü yapılacak olan seçimler, ülkenin geleceği için kritik bir dönemeç olacak.

Kaynak: İHA