Uğur Mumcu Araştırmacı ve Gazetecilik Vakfı'nın öncülüğünde düzenlenen 31. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, "Kadın ve Laik Yaşam" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Nazlıaka, laiklik karşıtlarının kadınları hedef almasının nedenini, kadınların toplumsal dönüştürücü rolüne dayandırarak, mevcut iktidarın kadınları geleneksel roller içerisine hapsetmeye çalıştığını ifade etti.

Cemil Tugay: 31 Mart Türkiye için sürprizlere gebe Cemil Tugay: 31 Mart Türkiye için sürprizlere gebe

'Laiklik Demokrasinin Çimentosudur'

Nazlıaka, laikliğin demokrasinin çimentosu olduğunu vurgulayarak, toplumsal barışın olmazsa olmazının laiklik olduğunu belirtti. Kadınların hayat verici, dönüştürücü ve gelecek nesilleri şekillendirici rolüne dikkat çeken Nazlıaka, dünya genelinde laiklik karşıtlarının kadınları hedef almasının arkasında bu önemli rolün yattığını söyledi.

Söyleşide Nazlıaka, Ak Parti iktidarının hayata geçirdiği ÇEDES projesine de değindi. Bu projenin okullara imamların sokulması ve anaokullarına mescit zorunluluğu getirilmesiyle dikkat çektiğini belirten Nazlıaka, Milli Eğitim Bakanı'nın karma eğitimi tartışmaya açmasını eleştirdi. Ayrıca, kız çocuklarının okullaştırılması konusundaki açıklamalarına vurgu yaparak, Ak Parti iktidarının kadınları geleneksel rollerine hapsetme çabalarını dile getirdi.

Kaynak: ANKA