Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayı fiyat gelişmelerine ilişkin raporunu yayımladı. Raporda, tüketici fiyatlarının mart ayında yüzde 3,16 oranında yükseldiği ve yıllık enflasyonun 1,43 puan artarak yüzde 68,50 seviyesine ulaştığı belirtildi.

Yıllık Enflasyonda Gıda Alt Grubunda Gerileme

Raporda öne çıkan noktalardan biri, yıllık enflasyonun gıda alt grubunda gerileme gösterirken temel mal ve hizmetlerde artışın daha belirgin olduğu vurgulanıyor. Özellikle, temel mal ve hizmetler kategorisinde fiyatların yükseldiği belirtiliyor.

Gelir beyanı kaçıranlara 'pişmanlık' imkanı Gelir beyanı kaçıranlara 'pişmanlık' imkanı

Hizmet Grubunda Fiyat Artışı Yavaşladı

Ücret etkisi ve geriye doğru endeksleme davranışının belirgin olduğu hizmet grubunda aylık fiyat artışının bir miktar yavaşladığına değiniliyor. Ancak, kira, eğitim ve haberleşme kalemlerinde göreceli olarak yüksek seyir sürdüğü ifade ediliyor.

Gıda Fiyatlarındaki Artışın Nedenleri

Raporda, gıda fiyatlarındaki aylık artışın kırmızı et öncülüğünde işlenmemiş gıda fiyatlarından kaynaklandığı belirtiliyor. Ayrıca, işlenmiş gıda grubundaki zayıflamanın dikkat çektiği vurgulanıyor.

Temel Mal Grubunda Güçlenme

Temel mal grubu fiyatlarının mart ayında güçlendiği ve dayanıklı mal grubunun öne çıktığı belirtiliyor. Özellikle, döviz kurlarının etkisiyle ve iç talep koşullarının dirençli seyriyle maliyet artışlarının fiyatlara geçişinin kolaylaştığına dikkat çekiliyor.

Enerji ve Üretici Enflasyonunda Değerlendirme

Enerji aylık enflasyonunun akaryakıt fiyatlarına paralel olarak önceki aylara kıyasla daha ılımlı bir seyir izlediği belirtiliyor. Üretici enflasyonunda ise yüksek seyir devam ettiği ve yıllık üretici enflasyonunun düşük baz etkisiyle artış gösterdiği ifade ediliyor.

Kaynak: İHA