İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Bölgesel Amatör Lig (BAL) kurallarında yenilik yapılması gerektiğini belirtti. Kaya, TBMM Genel Kurul kürsüsünde Manavgat Belediyespor atkısıyla yaptığı konuşmada, BAL ligindeki futbol takımlarının hak ettikleri lig yapısına ve kurallara kavuşmaları gerektiğini vurguladı ve çözüm önerilerini sundu.

Bölgesel Amatör Lig’de Playoff Talebi

Kaya, Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekti. “BAL liginde sadece birincilerin bir üst lige çıkma imkânı bulunmaktadır. 1.2. ve 3.ligde uygulanan playoff uygulaması, BAL liginde uygulanmıyor. Bu durum, ligin cazibesini düşürüyor ve belli bir süreden sonra takımların maçlara çıkmamasına sebep oluyor. Bu uygulamayı ortadan kaldırmak için BAL ligindeki takımlar arasında da playoff uygulaması başlatılmalı ve ligin istikrarlı, rekabetçi ve sürekli olmasını sağlamalıyız.” dedi.

Bu Sene Lig’i 2. Bitiren Takımlar Bir Üst Lige Çıkarılmalı

Kaya, “Bu sene istisnai bir uygulama yaparak BAL ligini 2. Bitiren takımları bir üst lige çıkarmalıyız. Önümüzdeki senelerde playoff uygulamasını BAL ligine de getirerek bütün liglerde aynı sistemin uygulanması gerekmektedir. Bu sene BAL ligini bitiren takımların toplam taraftar sayısının yaklaşık 4 milyon olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Manavgat Belediyespor Örneği

Kaya, “Bu sene 2. Bitiren takımlarımızdan birisi de benim kendi memleketim Manavgat Belediyespor’dur. Manavgat Belediyespor, çok ciddi alt yapısı, seyircisi ve potansiyeli olan bir takımımızdır. Manavgat’ın kendisi ekonomik olarak birçok ilden daha büyük bir potansiyele sahiptir. Manavgat’ımızın ve diğer 2. bitiren kentlerimizin takımlarının bir üst lige alınması konusunda ve bundan sonraki yıllarda da BAL liglerinde playoff uygulamasına geçilmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na bir çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü Soruşturmasında Yeni Gelişme! O İsim Serbest Bırakıldı Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü Soruşturmasında Yeni Gelişme! O İsim Serbest Bırakıldı

Gençlik ve Spor Bakanı’na Soru Önergesi

Kaya, Genel Kurul’daki konuşmasının ardından konuyla ilgili olarak yazılı soru önergesi de verdi. Aykut Kaya, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan şu soruları yanıtlamasını talep etti:

  1. BAL liginde performans gösteren ve 2. bitiren takımlarımızın bu sene bir üst lige çıkarılması konusunda bir çalışmanız var mıdır?
  2. Gelecek sezondan itibaren BAL liginde de playoff uygulamasına geçilmesi hususunda bir düşünceniz var mıdır?
  3. BAL liginde faaliyet gösteren takımlarımızın daha adil, eşitlikçi ve rekabetçi sezonlar geçirebilmeleri için yürütülen çalışmalar nelerdir? Takımlarımızın her anlamda yeteri ölçüde desteklendiğini düşünüyor musunuz?
Kaynak: Kamer Durdu