Diyarbakır'da Kaza: Kontrolünü Kaybeden Araç Kasaba Girdi Diyarbakır'da Kaza: Kontrolünü Kaybeden Araç Kasaba Girdi

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nde, Ayhan Bora Kaplan suç örgütüyle ilişkilendirilen 4 üst düzey kamu görevlisi gözaltına alındı.

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 3 polis müdürü ve 1 komiser gözaltına alındı. Bu operasyonla ilgili detaylar, Ankara'daki 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden 61 sanıklı davanın bir parçası olarak gelişiyor.

Görevden Alınan Üst Düzey İsimler

Soruşturma kapsamında, Ayhan Bora Kaplan ile ilişkilendirilen ve sosyal medyada adı geçen Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Murat Çelik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Kerem Gökay Öner ve Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan geçen hafta görevden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu adımın ardından idari soruşturma başlatıldı.

Suçlamalar ve Soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Suç işlemek için anlaşmak', 'Adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs', 'Görevi kötüye kullanma' ve 'Suçluyu kayırma' suçlarından resen soruşturma başlattı. Dün, 3 polis müdürü ve bir komiserin ikametlerinde arama yapıldı ve bazı dijital materyallere el konuldu. Bugün ise 4 kişi hakkında gözaltı kararı verildi ve şüpheliler gözaltına alındı.

Ne Olmuştu?

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasıyla ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bazı üst düzey isimler görevden alınmıştı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ve MİT Başkanı İbrahim Kalın ile gerçekleştirdiği toplantının konusu olarak bu soruşturmaya ilişkin "kumpas" iddialarını ele almıştı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargıya olan güveni vurgulayarak, soruşturmanın tarafsız ve bağımsız bir şekilde yürütüleceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi