Hakan Fidan G20 Üyelerine Gazze'de Ateşkes İçin Daha Aktif Rol Alma Çağrısında Bulundu Hakan Fidan G20 Üyelerine Gazze'de Ateşkes İçin Daha Aktif Rol Alma Çağrısında Bulundu

Avusturya ve Japonya, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) çalışanlarının 7 Ekim olaylarına karıştığı iddiası üzerine yardımlarını durduran ülkeler arasına katıldı.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı, UNRWA ve Birleşmiş Milletler'e iddialarla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapma çağrısında bulunarak finansal yardımlarını askıya aldıklarını açıkladı. Japonya Dışişleri Bakanlığı ise Gazze Şeridi'ndeki insani durumu iyileştirmekte UNRWA'nın önemli bir rol oynadığını belirterek, iddialar nedeniyle ajansa sağlanan ek fonun şimdilik askıya alındığını duyurdu. ABD, Avustralya, Kanada, Almanya, İngiltere, İsviçre, İtalya, Hollanda, Finlandiya, Fransa ve Estonya da daha önce UNRWA'ya finansal yardımlarını durduracaklarını açıklamıştı. İsrail, UNRWA bünyesindeki bazı çalışanların kendilerine yönelik "7 Ekim" saldırılarına karıştığını iddia etmişti.

Kaynak: İHA