Avrupa, IŞİD-H'nin Moskova'da gerçekleştirdiği saldırının ardından İslamcı ter*ristlerin kıta genelinde saldırı düzenleyebileceği endişesiyle sarsılıyor.

Sadece üç hafta önce, Brüksel savcılığı, kentteki bir konseri hedef alacak büyük bir ter*r saldırısının önlendiğini duyurdu. Üçü reşit olmayan dört kişi, "mümkün olduğunca çok kişiyi öldürmeyi planladıkları" gerekçesiyle tutuklandı. Zanlılar, 2015 yılında Paris'teki Bataclan kulübüne düzenlenen saldırıyı örnek alarak benzer bir saldırı planı içindeydi.

Belçika'da, Hamas'ın İsrail'e yönelik ter*r saldırısının ardından artan İslamcı ter*r eylemleri gözlemlendi ve İsrail'in Gazze'ye yönelik askeri operasyonunun ardından ciddi bir artış yaşandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova'da Bir Araya Geldi Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova'da Bir Araya Geldi

Tehdit Analiz Merkezi Uyarıyor

Mart ayı başında, Tehdit Analiz Merkezi (CUTA), Brüksel'de potansiyel ter*r eylemlerinin %41 oranında arttığını duyurdu. 2022 yılında 236 olan potansiyel ter*r eylemleri sayısı, 2023 yılında 332'ye yükseldi.

Fransa Alarm Seviyesini Yükseltiyor

Fransa, İslamcı ter*ristin Moskova'daki saldırısının ardından alarm seviyesini maksimuma çıkardı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu kararın "önlem olarak" alındığını açıkladı.

Almanya'da da Tedbirler Artırılıyor

Almanya'da güvenlik ve istihbarat birimleri teyakkuz halinde. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, IŞİD-H kaynaklı tehdidin zaten var olduğunu ve güvenlik makamlarının ter*r grubunu uzun süredir izlediğini belirtti.

Batı Avrupa'da Endişe Artıyor

IŞİD'in Horasan kolunun Batı Avrupa'da büyük ve koordineli bir saldırı gerçekleştirebileceği endişesi artıyor. Ter*r uzmanları, IŞİD-H'nin sadece İslamcı ideolojiyle değil, aynı zamanda İslamcı kamptaki üstünlük mücadelesiyle de ter*r saldırıları düzenleyebileceğine dikkat çekiyor.

EUROPOL Durumu İzliyor

Avrupa Birliği'nde (AB) terörle mücadele üye ülkelerin yetki alanında olsa da, üye ülkeler arasında bilgi ve istihbarat paylaşımı yapan ve arama tedbirlerini koordine eden kurumlar bulunuyor. EUROPOL, artan terör faaliyetlerini dikkatle izliyor.

Kaynak: Kardelen Özdemir