Belçika'da yapılan genel seçimlerde, aşırı sağcı parti beklenen zaferi elde edemedi. Flaman Vlaams Belang, federal parlamento ve Flaman bölgesinde ikinci sıraya yerleşti. Macron'un Fransa'da ulusal meclisi feshedip erken seçim kararı almasının ardından, Belçika Başbakanı Alexander De Croo'nun da istifa edeceği duyuruldu.

De Croo, ülkesindeki genel seçimde partisi Flaman Open Vld'nin başarısızlığına atıfta bulunarak, istifa edeceğini açıkladı. Seçimin ilk sonuçları açıklandıktan sonra yaptığı açıklamada, "Bu seçimin kazananları N-VA, Vlaams Belang ve Vooruit." dedi. Öte yandan, Fransızca konuşulan bölgede önemli kazanımlar elde eden MR Partisi'nin lideri De Croo, gözyaşları içinde istifasını duyurdu.

Orta Amerika'da Şiddetli Yağışlar: Sel ve Toprak Kaymaları Can Aldı Orta Amerika'da Şiddetli Yağışlar: Sel ve Toprak Kaymaları Can Aldı

Seçim Sonuçları ve Parti Performansları

Seçim sonuçlarına göre, milliyetçi çizgideki Flaman parti N-VA birinci sırayı alırken, aşırı sağcı VB ikinci sıraya geriledi. Diğer önemli partiler arasında sosyalist Flaman parti Vooruit, Flaman Hristiyan demokrat parti CD&V ve liberal çizgideki Frankofon MR Partisi yer aldı. Başbakan De Croo'nun partisi Flaman liberal Open Vld ise gerileme kaydetti.

Flaman Bölgesi ve Valon Bölgesi Parlamentolarında Durum

Flaman bölgesi parlamentosunda N-VA birinci sırayı alırken, VB ikinci sıraya geriledi. Valon bölgesi parlamentosunda ise liberal MR Partisi birinci sırayı alırken, sosyalist PS ikinci sırada yer aldı. Brüksel Başkent Bölgesi'nde ise liberal MR önde giderken, sosyalist PS ikinci sıradadır.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR