Bu deney, katı parçacıkların akışkan ortamla olan etkileşimini yerçekimi olmadan araştırarak uzay aracı teknolojisinin ilerlemesine katkı sağlayacak.

Twitch Türkiye Yayıncıya Abonelik Ücretini Yükseltti Twitch Türkiye Yayıncıya Abonelik Ücretini Yükseltti

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) gerçekleştirdiği çalışmalara "gMetal" deneyi ile devam ediyor. Bu deneyde, yerçekimi olmayan ortamda kimyasal tepkimesiz koşullarda katı parçacıkların akışkan ortamla homojen bir şekilde karışmasının incelenmesi amaçlanıyor. Bu çalışma, uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli olmasını sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Gezeravcı'nın ISS'de gerçekleştirdiği bu deney, daha önce yaptığı altı deneyin devamı niteliğinde. Gezeravcı, önceki deneylerinde Tuz Gölü'nde yetişen endemik bir bitkinin uzay ortamındaki tepkilerini inceledi, uzayda yaşam destek sistemlerinde mikroalglerin kullanılabilirliğini araştırdı ve yapay zeka destekli oksijen seviyesi hesaplamaları yaparak düşük yer çekimi koşullarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini araştırdı.

Bu deneyler, uzay araştırmalarının ve uzayda insan yaşamının sürdürülebilirliği için önemli veriler sağlayacak nitelikte. Gezeravcı'nın çalışmaları, Türkiye'nin uzay araştırmalarındaki ilerlemesine ve uluslararası alanda daha fazla katılımına da olanak tanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi