Sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıkan sorunlar, uzmanlar tarafından giderek daha fazla vurgulanıyor. Uzman Psikolog B. Sümeyra Bilgiç, aşırı sosyal medya kullanımının uyku problemleri, psikolojik sorunlar ve fiziksel rahatsızlıklara yol açabileceğini belirtiyor.

Uyku Düzeni ve Melatonin Hormonu

Cihazlardan yayılan ışıkların melatonin hormonunu olumsuz etkileyerek uyku düzenini bozabileceğini ifade ediyor. Geç saatlerde uyuma eğiliminin gözlendiğini, bu durumun göz sağlığını etkileyebileceğini ve günlük yaşam üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini belirtiyor.

Sosyal Medya ve Psikolojik Etkiler

Sosyal medyada fenomenlerin, kişilerin hayatlarını mükemmel gibi göstermelerinin gençleri ve yetişkinleri özentiye sürükleyebileceğini kaydediyor. Özenti ve kendini başkalarıyla kıyaslama eğilimlerinin yetersizlik duygularına ve memnuniyetsizliğe yol açabileceğini vurguluyor.

Aşırı Sosyal Medya Kullanımı Uyku Düşmanı

Antalya nöbetçi eczane 25 Şubat 2024 Pazar Antalya nöbetçi eczane 25 Şubat 2024 Pazar

Sosyal Medya ve Asosyalleşme

Sosyal medya kullanımının yoğun olduğu gençlerde gerçek hayattan uzaklaşma, asosyalleşme ve yalnızlaşmanın gözlendiğini belirtiyor. Gerçek arkadaşlardan uzaklaşma ve içe kapanıklığın artış gösterdiğini ifade ediyor.

Öneriler ve Çözüm Yolları

  • Ailelerle birlikte çalışarak iletişim ve sınır koyma becerilerini artırmaya odaklanıyor.
  • Gençlerle sosyal medya kullanımının doğru yönetimi, değerlerin ve hedeflerin belirlenmesi üzerinde çalışıyor.
  • Gerçek hayattan alınan hazların sosyal medyada aranmasının yarattığı olumsuz etkilere karşı çözüm yolları sunuyor.

Psikolog B. Sümeyra Bilgiç, sosyal medya kullanımının bilinçli ve dengeli bir şekilde yönetilmesinin önemine vurgu yaparak, 'Hiçbir şekilde kendi hayatımızla bir başkasının hayatını karşılaştırmayalım' diye uyarıyor.

Uzmanlardan çocuklar için ekransız tatil uyarısı! Uzmanlardan çocuklar için ekransız tatil uyarısı!

Kaynak: İHA