Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Sandıkçı, yaz aylarında sıcak çarpması ve inme riskinin arttığını belirterek, özellikle geçmişinde inme geçirmiş, kan sulandırıcı kullanan ve hipertansiyon, diyabet, kolesterol gibi risk faktörlerine sahip kişilerin ekstra dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Sıvı-elektrolit dengesinin korunmasının önemine değinen Sandıkçı, 'Günlük sıvı ihtiyacı düzenli karşılanmalı ve bu ihtiyaç gün içerisine eşit şekilde yayılmalıdır. Nemli ve çok sıcak ortamlardan kaçınılmalı ve özellikle güneşin en yoğun olduğu 11.00 ile 16.00 saatleri arasında dışarıda bulunulmamalıdır' dedi.

Meteoroloji'den o illere kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den o illere kuvvetli yağış uyarısı

Sınırsız yiyebileceğiniz kısır nasıl yapılır? Fit karnabahar kısır tarifi Sınırsız yiyebileceğiniz kısır nasıl yapılır? Fit karnabahar kısır tarifi

Açık Renkli Kıyafetler Tercih Edilmeli

Sıcak havalarda uygun kıyafet seçiminin kritik öneme sahip olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Sandıkçı, 'Yaz aylarında açık renkli ve mevsime uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Bu şekilde vücut, sıcak havanın etkilerinden daha az etkilenir ve sıcak çarpması riski azalır. Ayrıca, risk grubundaki bireylerin doktor kontrolünde verilen ilaçlarını düzenli kullanmaları gerekmektedir' şeklinde konuştu.

Gün İçinde Banyo Yapılmalı

Dr. Sandıkçı, gün içinde banyo yapmanın ve vücudu nemlendirmenin sıcak çarpmasından korunmada etkili bir yöntem olduğunu belirterek, 'Bu sayede vücut ısısı düşürülerek, sıcak havanın olumsuz etkileri en aza indirilebilir' ifadelerini kullandı.

Aşırı Sıcaklardan Nasıl Korunmalı?

Toplumun yaz aylarında bilinçlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Sandıkçı, inme ve sıcak çarpmasından korunmak için alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı:

  • Bol sıvı tüketimi: Su başta olmak üzere, elektrolit dengesini koruyacak içeceklerin tüketimi artırılmalıdır.
  • Gölge alanlarda bulunma: Mümkün olduğunca gölgede kalmak ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamak önemlidir.
  • Hafif egzersizler: Ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalı, hafif tempolu yürüyüşler tercih edilmelidir.
  • Serinleme yöntemleri: Klima veya vantilatör gibi serinletici cihazlar kullanılabilir.

Dr. Sandıkçı, bu basit ancak etkili önlemlerle yaz aylarında inme ve sıcak çarpması risklerinin en aza indirilebileceğini belirterek, 'Sağlığınızı korumak için gerekli tedbirleri almayı ihmal etmeyin' uyarısında bulundu.

Güneş çarpması belirtileri nelerdir? Güneş çarpmasına ne iyi gelir? Güneş çarpması belirtileri nelerdir? Güneş çarpmasına ne iyi gelir?

Kaynak: İHA