Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Kararda, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 39. maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 522. maddesi uyarınca, iş sözleşmesiyle istihdam edilen ve bu kanun kapsamında veya dışında bulunan tüm işçilerin asgari ücretini belirlemekle görevli Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 11 Aralık'ta başladığı çalışmalarını 27 Aralık'a kadar sürdürdüğü ifade edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mehmet Büyükekşi'yi görevden aldığı iddia edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mehmet Büyükekşi'yi görevden aldığı iddia edildi

Üç toplantı sonucunda, ulusal düzeyde tek bir asgari ücret tespitine varıldığı ve işçinin günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1 Ocak-31 Aralık 2024 tarihleri arasında 666 lira 75 kuruş olarak belirlendiği belirtilmiştir. Ayrıca, asgari ücret desteğinin 2024 yılı Ocak ile Aralık döneminde 700 lira olarak devam etmesi için desteğin kapsamı ile usul ve esaslarının yeniden belirlenmesi önerisinde bulunulmuştur. Bu önerinin kabul edilmesi ve kararın 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi için oy çokluğuyla karar alındığı, ancak işçi temsilcilerinin muhalefet ettiği vurgulanmıştır.

Kaynak: Kamer Durdu