Asgari ücret artışı, işsizlik ödeneğini etkileyecek. Sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alındığında, işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı ise asgari ücretin yüzde 80'i olarak hesaplanacak. Dolayısıyla yeni asgari ücretle birlikte işsizlik ödeneği de artış gösterecek.

Asgari ücrette net rakam kesinleşiyor: Yüzde 40-50-55 oranları geride kalıyor Asgari ücrette net rakam kesinleşiyor: Yüzde 40-50-55 oranları geride kalıyor

Kıdem Tazminatı:

Asgari ücretle çalışanlar için yıllık kıdem tazminatı, yapılan zam oranında artacak. Bir yıllık çalışmanın ardından brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı hakkı elde eden çalışanlar, yeni asgari ücretle birlikte daha yüksek kıdem tazminatı almaya hak kazanacaklar.

paraaa

Staj Ücretleri:

İşletmeler tarafından staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti de yeni asgari ücretle birlikte artacak. Bu durum, öğrencilerin staj süreçlerinde elde ettikleri maddi destek açısından olumlu bir etki yaratacaktır.

Çalışan emekliye 5 bin TL’lik ikramiye bu sıralamaya göre ödenecek Çalışan emekliye 5 bin TL’lik ikramiye bu sıralamaya göre ödenecek

Mersin'de ORKÖY eğitimleri sona erdi Mersin'de ORKÖY eğitimleri sona erdi

GSS Primleri:

Yeni asgari ücret rakamı, Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini de etkileyecek. Hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından yararlanmak için ödenmesi gereken tutar, brüt asgari ücretin yüzde 3'üne denk düşecek şekilde güncellenecek.

paraaaaa

Diğer Kalemler:

Asgari ücret artışıyla birlikte askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretleri gibi birçok kalemde de değişiklikler olacak. Bu durum, söz konusu haklardan faydalanan bireylerin maddi haklarını olumlu yönde etkileyecek.

Kaynak: Haber Merkezi