Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan ve toplumun genelini ilgilendiren asgari ücret belirleme süreci devam ediyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücret için müzakerelerini sürdürüyor.

Toplantı Tarihleri ve Beklentiler

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 11 Aralık'ta, ikinci toplantısını 18 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirdi. Ancak 3. toplantının, Meclis Genel Kurulu'nda dün yapılan bütçe görüşmelerine takıldığı öğrenildi.

TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, ikinci toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Bu hafta içinde bir araya gelerek işin sonucuna gitmeyi düşünüyoruz” dedi. Ancak 3. toplantının detayları belirsizliğini koruyor.

Beklentilere Göre Açıklama Zamanı

Tüp fiyatları yeniden arttı Tüp fiyatları yeniden arttı

İkinci toplantıda rakam belirleme aşamasına gelinmediği ifade edilmişti. Ancak işçi ve işveren temsilcileri, belirli bir aşamayı geçmiş durumda. Nihai kararın, devam eden pazarlıkların ardından gelecek haftanın ilk günlerinde açıklanması bekleniyor.

Mali Müşavir Halil Erdem Gültekin, asgari ücret zammının süresi konusunda, “En geç Cuma Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu rakamı açıklayacaktır” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Muhtemel Zamlar ve Rakamlar

Asıl belirsizlik, yeni asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda. Gültekin'e göre, işçi kesimi enflasyon seviyesinde bir zam talep ederken, işverenler maliyetleri arttığı için orta seviyede bir zam öneriyor.

Gültekin, net asgari ücretin 2024 için yüzde 37 artışla belirleneceğini öne sürdü. Refah payı eklendiğinde ise yüzde 45-50 arasında bir zamın mümkün olduğunu belirtti.

Paraaa-2

Maliyet ve İhtimaller

Gültekin'in tablosuna göre, net asgari ücret 2024 için şu şekilde olabilir:

  • Yüzde 40 artış ile – 15.962 TL (İşverene maliyeti – 22.066 TL)
  • Yüzde 45 artış ile – 16.533 TL (İşverene maliyeti – 22.854 TL)
  • Yüzde 50 artış ile – 17.103 TL (İşverene maliyeti – 23.642 TL)

Bu durumda, yüzde 50'lik bir zam, işveren maliyetini net asgari ücretin 6.539 lira üzerine çıkaracak.

2023 Asgari Ücret ve İşveren Maliyeti Hatırlatması

2023 asgari ücreti, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. İşverenin toplam maliyeti ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş.

Kaynak: Haber Merkezi