Arnavutluk Anayasa Mahkemesi, Arnavutluk ve İtalya arasında imzalanan göçmen anlaşmasını onayladı. Anlaşma kapsamında İtalyan hükümeti, Arnavutluk'un kuzeyinde iki göçmen merkezi inşa edecek. Bu merkezlerde tutulan düzensiz göçmenlerin iltica başvuruları işleme konulacak.

Karısının Terk Ettiği Adam 15 Yıl Kanalizasyonda Yaşadı Karısının Terk Ettiği Adam 15 Yıl Kanalizasyonda Yaşadı

Geçen yıl kasım ayında imzalanan anlaşma, Arnavutluk'ta muhalefet tarafından eleştirilmiş ve anlaşmanın anayasa ve uluslararası hukuka aykırı olduğu iddia edilmişti. Muhalefet, anlaşmanın meclise gelmeden önce kabul prosedürünü durdurmak amacıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı, anlaşmanın Arnavutluk Cumhuriyeti'nin toprak bütünlüğünü ihlal etmediğine ve göçmen merkezlerinde İtalyan yasalarının Arnavutluk yasalarına ilave olarak uygulanacağına hükmetti. Anlaşmanın onay süreci, şimdi Arnavutluk Parlamentosu'nda devam etmelidir. Ancak Başbakan Edi Rama liderliğindeki Sosyalist Parti'nin parlamentoda çoğunluğa sahip olduğu için anlaşmanın burada onaylanması bekleniyor.

İtalya'da, anlaşma geçtiğimiz hafta parlamentonun alt kanadı tarafından onaylanmış ve Senato'ya gönderilmişti. İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, anlaşmayı AB içinde ve dışındaki ülkelerle düzensiz göç yönetimi konusunda bir işbirliği modeli olarak nitelendirmişti. Anlaşma çerçevesinde, Arnavutluk'un kuzeyinde inşa edilecek iki göçmen kabul merkezi, ayda en fazla üç bin, yıl boyunca ise toplamda en fazla 36 bin göçmeni geçici olarak barındırması öngörüyor.

Kaynak: İHA