27 Şubat 2024 TV yayın akışı! Bugün hangi diziler var? Bugün kanallarda ne var? 27 Şubat 2024 TV yayın akışı! Bugün hangi diziler var? Bugün kanallarda ne var?

Ünlü oyuncu Kaan Urgancıoğlu'nun, Yargı dizisinin başrol oyuncusu, bu sabah dünyaya gelen oğluna verdiği "Ardıç" ismi dikkat çekti. İşte, Ardıç ismiyle ilgili merak edilen bilgiler:

Ardıç İsmi ve Anlamı:

Ardıç ismi, Türk Dil Kurumu'na göre "Servigillerden, güzel kokulu yapraklarını kışın da dökmeyen, yuvarlak kara yemişleri ilaç olarak kullanılan bir ağaççık" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda "Ay kadar güzel, fırtına kadar yıkıcı" olarak da tanımlanmaktadır. Genel Türkçe Lügatı'na göre ise, "Kozalaklılar sınıfının çamgiller familyasından, yapraklarını kışın da dökmeyen, çeşitli türleri bulunan ağaç veya ağaççık" olarak bilinir. Biyoloji alanındaki anlamı ise "Servigiller (Cupressaceae) familyasından, kışın yapraklarını dökmeyen, bazı türlerinden katran elde edilen, ağaççık ya da çalımsı bitkiler"dir.

Ardıç İsmi ve Kuran:

Türkçe kökenli olan Ardıç ismi, Kuran-ı Kerim'de geçmemektedir. Ancak, dinen herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte, Ardıç ismi çocuklara verilebilir.

Ardıç İsmi İstatistikleri:

Türkiye genelinde Ardıç ismini kullanan 191 kişi bulunmaktadır. İstanbul'da 40, Ankara'da 18, İzmir'de ise 26 kişi bu ismi taşımaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi