Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, günlük yaşantımızı önemli ölçüde etkileyen akaryakıt fiyatlarına doğrudan yansımaktadır. Peki, bu değişimler neden yaşanıyor ve nasıl bir etki yaratıyor?

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 82,67 dolara geriledi. Bu düşüş, akaryakıt fiyatlarına olumlu yansıyarak tüketicilere indirim olarak yansıdı mı?

Evi olanlar dikkat! Bu ödemeyi yapmazsanız büyük cezası var Evi olanlar dikkat! Bu ödemeyi yapmazsanız büyük cezası var

Benzin ve Motorine Gelen İndirim

Son yaşanan gelişmelerle birlikte benzin ve motorin fiyatlarında indirim görüldü. Benzine 1,37 TL, motorine ise 1,24 TL indirim yapıldı. Bu indirimler, akaryakıt tüketimindeki dengeleri nasıl etkileyecek?

Güncel Akaryakıt Fiyatları

İndirimlerin ardından güncel akaryakıt pompa fiyatları şu şekilde:

İstanbul:

  • Benzin: 42,55 TL
  • Motorin: 40,09 TL

Ankara:

  • Benzin: 43,53 TL
  • Motorin: 41,09 TL

İzmir:

  • Benzin: 43,77 TL
  • Motorin: 41,34 TL

LPG Fiyatları ve Bölgesel Farklar

LPG'nin litresi, İstanbul'da 20,97 TL'den, Ankara'da 20,87 TL'den, İzmir'de ise 20,51 TL'den satılıyor. Ancak fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Bu farklılıkların sebepleri neler olabilir?

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı belirleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi