ABD Başkanı Joe Biden, Apple'ın patent ihlali nedeniyle başı derde giren Apple Watch'ların yasaklanmasına ilişkin kararı veto etmeyerek onayladı. Bu kararla birlikte Apple'ın patent ihlali iddialarıyla gündeme gelen akıllı saat modellerinin satışı ve ithalatı yasaklanacak. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) 26 Aralık'ta yürürlüğe girecek olan kararı, teknoloji devi Apple'ı etkileyecek.

Apple'ın akıllı saatleri ABD'de yasaklandı

Apple, patent ihlali iddialarıyla gündeme gelmiş, sağlık teknolojisi şirketi Masimo, Apple'ın nabız teknolojisi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştı. Masimo, Apple'ın ABD pazarında bu teknolojiye sahip ürünlerin satışını durdurmuştu. Apple Watch Series 9 ve Ultra 2 modelleri bu ihlal iddiaları kapsamında yer alıyordu.

Kararın yürürlüğe girmesiyle birlikte, Apple'ın temyize gitme hakkı bulunuyor. Ancak bu durum, Apple Watch SE ve daha önce satılan ürünleri etkilemeyecek. Masimo'nun Apple'a yönelik suçlamaları, çalışanları çalmak ve nabız teknolojisini Apple Watch'a eklemek şeklindeydi. Counterpoint Research'e göre, Apple küresel akıllı saat pazarının yaklaşık dörtte birini elinde bulunduruyor.

Kaynak: Tayfun Akyatan