Antalya İş Kadınları Derneği’nin (ANTİKAD) 14 Şubat 2024 tarihinde yapılan genel kurulunda Başkan Fatma Kotanak’ın listesi 2 oy farkla seçimleri kazandı. 36-34 Kotanak’ın listesinin Aysel Dal Cengiz’in listesine karşı kazandığı seçimden sonra ise tüzüğe aykırılık tartışması başladı. Başkan Kotanak’ın listesi seçimleri kazanırken, görev dağılımında Kotanak’ın Başkan olamayacağı kaydedildi. 

ÜYELER TÜZÜĞE AYKIRILIK İDDİASINDA BULUNDU 

Edinilen bilgiye göre 2018 yılında ANTİKAD’ın tüzüğüne mevcut başkanın yeniden aday olması halinde başkan olabilmesi için genel kurulda oyların 2/3’sini alması gerekirken 14 Şubat 2024’te yapılan seçimlerde bu kural ihlal edildi. Genel kurulda Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) delegeleri de tespit edilmezken, bir dizi eksik işlem yapıldığı iddiasıyla çok sayıda üye isyan etti. Üyeler konuya dair yazılı veya sözlü bilgilendirme talep ederken, iddiaya göre talepleri de karşılanmadı. Tüm bu olayların ardından yaklaşık 22 üyenin ANTİKAD’dan istifa ettiği öğrenildi. 

EN ÜZÜCÜ OLAN DERNEĞİN İTİBARINI ZEDELEMEYE 

Konuya ilişkin ulaştığımız ANTİKAD Başkanı Fatma Konak, dernek tüzüğünün 2. Dönem başkanlığına izin verdiğini, 2/3 çoğunluğun görev dağılımında yönetim kurulunda geçerli olduğunu kaydetti. Başkan Kotanak, genel kurul öncesinde de bu durum açıklanmasına ve genel kurulda Divan Başkanı Hatice Öz tarafından altı çizilerek söylenmesine rağmen bir itiraz yapılmadığını kaydederken, yaşananların üzücü olduğunu belirtti. Yeni yönetimin görev dağılımını açıklamadığı iddiasının asılsız olduğunu söyleyen Kotanak, 8 Mart 2024’te Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan törende yeni yönetimde görev dağılımının da ilan edildiğini bildirdi. Kotanak, yaşananların derneğin itibarını zedelemeye dönük olduğunu ifade etti. 

Genel kurulun yargıya gidip gitmeyeceği bilinmezken, yaşananların derneğin kurucularını da rahatsız ettiği kaydediliyor. 

Yargıtay’da başkanlık seçimi: 20'nci turda da sonuç çıkmadı Yargıtay’da başkanlık seçimi: 20'nci turda da sonuç çıkmadı

ANTİKAD NE ZAMAN KURULDU? 

Kasım 2004’te kurulan bir sivil toplum örgütü olarak Antalya'da kurulan ANTİKAD, 

iş dünyasında Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) kurucu üyesi olup Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Üyesi’dir.

Kaynak: Kardelen Özdemir