Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), Antalya’nın 7 ilçesinde enerji altyapısını güçlendirmek için büyük bir yatırım gerçekleştirdi. 2023 yılında, Metropol Bölge Müdürlüğü’nün hizmet alanında, 128 yeni trafo ve 2 bin 358 yeni aydınlatma direği yatırımı yapıldı. Ayrıca, yıl içinde toplam 483 km yeni şebeke tesis yatırımı gerçekleştirildi.

Yatırımın Detayları

AEDAŞ, hizmet bölgesindeki her noktaya kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunmak için, görev alanı kapsamına giren her bölgeye özel yatırım, bakım ve onarım çalışmaları yapıyor. Bu çerçevede, Antalya Merkez, Aksu, Döşemealtı, Kemer, Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde enerji altyapısını güçlendirmek için 128 yeni trafo merkezi kuruldu. Ayrıca, 2 bin 358 aydınlatma direği yatırımı yapılırken, 6 bin 906 armatür yenilendi. AEDAŞ Metropol Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan ilçelerde ayrıca 1.526 alçak gerilim, 862 orta gerilim direği dikildi ve 483 km yeni şebeke tesis yatırımı hayata geçirildi.

Aedaş, Antalya’da 7 Ilçede 128 Trafo, 2 Bin 358 Aydınlatma Direği Yatırımı Yaptı 4

Naci Görür'den flaş Tokat depremi açıklaması! Naci Görür'den flaş Tokat depremi açıklaması!

2024 Yılı Planlamaları

AEDAŞ, 2024 yılında da yatırımlarına devam etmeyi planlıyor. Her ilçe bazında gerçekleştirilecek özel çalışmalar şöyle sıralanıyor:

  • Aksu ilçesi genelinde; 435 adet yeni aydınlatma direği, 6 km havai alçak gerilim şebekesi, 12 km AG+OG havai şebeke, 13 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 12 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesisi planlanıyor.
  • Döşemealtı ilçesi genelinde; 735 adet yeni aydınlatma direği, 7 km havai alçak gerilim şebekesi, 19 km AG+OG havai şebeke, 21 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 14 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesisi planlanıyor.
  • Kepez ilçesi genelinde; 1.100 adet yeni aydınlatma direği, 33 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 25 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesisi planlanıyor.
  • Konyaaltı ilçesi genelinde; 100 adet yeni aydınlatma direği, 18 km havai alçak gerilim şebekesi, 40 km AG+OG havai şebeke, 7 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 3 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesisi planlanıyor.
  • Muratpaşa ilçesi genelinde; 370 adet yeni aydınlatma direği, 2 km AG+OG havai şebeke, 11 km yeraltı alçak gerilim şebekesi ve 9 km yeraltı orta gerilim şebekesi tesis edilmesi planlanıyor.

Bu yatırımlar, Antalya’nın enerji altyapısının güçlendirilmesi ve kesintisiz enerji sağlanması açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak: AEDAŞ/ Bülten