Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, Antalya’nın içme suyu ihtiyacının Karacaören Barajı’ndan karşılanmaya çalışılmasına dikkat çekti. Düzen, “Deri Atık Sanayi sularının karıştığı, Antalya’ya verilecek olan Karacaören 2 Baraj suyunun arıtılsa dahi içme suyu olarak kullanılamayacağını” belirtti ve “Karacaören Barajı sevdasından vazgeçin” çağrısında bulundu.

Karacaören Barajı’nın Sorunları

Düzen, “Karacaören Barajı Antalya’ya içme suyu olarak getirilemez” dedi ve ekledi: “Antalya halkı kaynağı kirli suyu içme suyu olarak kullanmaya zorlanıyor. Manavgat’ta bulunan Oymapınar Barajı gibi memba suyu niteliğindeki temiz bir kaynaktan su getirmek mümkünken Isparta’nın ve barajın su toplama havzasının atık ve sair kirliliklerini barındıran Karacaören Barajı’ndan su getirme projesinden vazgeçilmelidir. Bu suyun Organize Sanayi’nin ihtiyaçları ve de arazi sulama için kullanılması mümkündür.”

Akıl ve Bilime Ters Bir Durum

Düzen, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün Antalya’nın su ihtiyacının tamamına yakını yer altından elde ediliyor ve bunun için 1400 civarında pompa 24 saat elektrik tüketerek çalışıyor. Manavgat Suyu / Oymapınar Barajı’ndan içme suyu alınması halinde ise hem tertemiz bir kaynaktan ve nerdeyse arıtma ihtiyacı olmadan su içebileceğiz ve hem de bu su doğal meyille /cazibeyle geleceği için elektrik ve su temin masraflarından kurtulup suyu daha ucuza içebileceğiz. Ki bugün içtiğimiz suya ödediğimiz faturanın yüzde 5’te yakını elektrik masrafıdır. Karacöen Barajı’nın kirli ve atık sularının arıtılarak da olsa Antalya halkına içirilmesine karşı çıkıyorum. İktidarın bu projeden vazgeçmesi ve DSİ’ye talimat vererek Manavgat Suyunun Antalya’ya getirtilmesine karar verilmesini talep ediyorum. Sağlıklı su gelişen şehrimizin hakkı. Üstelik Manavgat Suyu’nun Alanya/Kemer arasındaki tüm hatta içme suyu olarak verilmesi de mümkün. Neden Kirli Karacaören Suyunu yüksek arıtılma maliyetleri ile içme suyu olarak kullanmak mecburiyetinde olalım ki? Akıl ve bilim bu tercihin yanlış olduğunu söylüyor.”

Sağlıklı su gelişen şehrimizin hakkı

Düzen, Antalyalıları bu konuda itiraz etmeye çağırdı ve “Sağlıklı su gelişen şehrimizin hakkı” dedi. Bu durum, Antalya’nın içme suyu sorununun çözümü için önemli bir adım olabilir.

Güldür Güldür Show’da Yeni Sezon Sürprizi! Güldür Güldür Show’a Kimler Geliyor? Güldür Güldür Show’da Yeni Sezon Sürprizi! Güldür Güldür Show’a Kimler Geliyor?

Kaynak: Kamer Durdu