Ankara'da yaşayan ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Üyesi olan R.Nahit Katlan, vefat etti. Katlan'ın cenazesi, 27 Haziran 2024 Perşembe günü (yarın) Ankara'nın Çankaya ilçesinde Kocatepe Camii'nde öğle namazına müteakip Karşıyaka mezarlığında toprağa verilecek.

Antalya'nın duayen gazetecilerinden Nahit Katlan vefat etti

Nahit Katlan Kimdir?

Eskişehir doğumlu Nahit Katlan, 1933 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Öğrenim hayatını Ankara'da tamamlayan Katlan, Atatürk Lisesi'nden (1948-51) ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden (1952-56) mezun oldu. Askerlik hizmetini Uçaksavar Topçu sınıfında Tuzla ve Balıkesir'de yedek subay olarak gerçekleştirdikten sonra Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Başbakanlık, Sümerbank ve TRT gibi kurumlarda görev aldı.

Birleşmiş Milletler bursuyla ABD'de eğitim gördü ve ardından Kanada, Almanya, Belçika ve İsviçre gibi ülkelerde çeşitli kısa görevler üstlendi. İsmet İnönü'nün başbakanlığı döneminde Basın Müşavirliği görevini yürüttü. TRT'de Yorumcu, Yorum Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı (Program), Genel Müdür Müşaviri ve Antalya Bölge Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 1998 yılında emekli oldu.

Antalya'da otomobil takla attı: 2'si çocuk 3 yaralı Antalya'da otomobil takla attı: 2'si çocuk 3 yaralı

Katlan, emekliliğinden sonra Radyo ve Televizyon programları hazırlayıp yönetirken, çeşitli yayın organlarında güncel yazılar, makaleler ve incelemeler kaleme aldı. Şiir, hikaye ve edebi denemeleriyle de tanınan Nahit Katlan'ın yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır: 'Geleceğe Işık Tutan Sözler', 'Rübai Gibi', 'Kum Taneleri' ve 'Çakır Yusuf'.

Evli ve bir çocuk babası olan Katlan, İngilizce bilen bir gazeteci olarak Ankara Gazeteciler Cemiyeti ile Parlemento Muhabirleri Derneği üyesi ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Üyesi olarak da görev yapmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi