Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Tarım Konseyi (ATAK) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Nisan ayı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verilerini değerlendirdi.

Nisan Ayında Artışlar

Ali Çandır, Nisan ayı için açıklanan Tarım-GFE'nin aylık yüzde 1,72 arttığını belirterek, bu artışın endeksin 2015 yılından bu yana ölçülen Nisan ayları ortalamasının (1,67) üzerinde olduğunu vurguladı. Ayrıca, Tarım-GFE'nin Nisan ayında yıllık yüzde 52,20 artış gösterdiğini ifade etti.

TÜRKSAT 6A'nın Ateşleme Aşamaları Başarıyla Devam Ediyor TÜRKSAT 6A'nın Ateşleme Aşamaları Başarıyla Devam Ediyor

Alt Kalemlerdeki Değişimler

Başkan Çandır, Tarım-GFE'nin alt kalemlerine dair detayları paylaşarak, tohumda aylık yüzde 5,35, enerjide yüzde 1,13, gübrede ise yüzde -0,23 değişim yaşandığını belirtti. Yıllık bazda tohumda yüzde 61,96, enerjide yüzde 70,69, gübrede yüzde 26,92 artış görüldüğünü aktardı.

Üretici Fiyatları ve Enflasyon

Ali Çandır, Tarım-ÜFE'nin Nisan ayında aylık yüzde 2,71 ve yıllık yüzde 60,77 olarak açıklandığını hatırlatarak, bu verilerin üretici lehine seyrettiğini söyledi. Ayrıca, yurt içi ve yurt dışı üretici enflasyonlarının tarım sektörü üzerindeki etkilerini de değerlendirdi.

Tüketici Enflasyonu

Nisan ayında tüketici enflasyonunun da yüksek seyrettiğini belirten Çandır, tüketici taraftaki gıda enflasyonunun aylık yüzde 2,78, yıllık yüzde 68,50 olduğunu kaydetti. Ayrıca, işlenmemiş gıda enflasyonunun aylık yüzde 3,85, yıllık yüzde 77,85 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi