Antalya’da kırmızı ışıkta duran bir kamyon, arkadan gelen bir tırın çarpması sonucu kaza yaşandı. Bu kazada, tır hurdaya döndü ancak şans eseri kimse yaralanmadı. Tır sürücüsü, itfaiye ekipleri tarafından araç içerisinden sağ salim çıkarıldı. Çarpmanın etkisiyle kamyonun kasasındaki mandalinalar yola saçıldı.

Kaza Detayları

Kaza, Alanya-Manavgat D-400 Karayolu’nda dün gece meydana geldi. Alanya’dan Manavgat’a doğru seyir halinde olan Gürcan Soner Dalkıran’ın kullandığı tır, Kızılağaç ışıklı kavşakta kırmızı ışıkta bekleyen Mehmet Erbey’in kullandığı kamyona arkadan çarptı. Kazanın ardından olay yerine çok sayıda ambulans, jandarma, trafik ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Manavgat Birimine bağlı kurtarma ekibi sevk edildi.

Kurtarma Çalışmaları

Kurtarma ve sağlık ekipleri tarafından hurdaya dönen tır içerisinden çıkarılan tır sürücüsü ve arkadan çarptığı kamyonun sürücüsü, 112 Sağlık ekiplerinin ambulansta yaptığı kontrolün ardından önemli bir şeylerinin olmadığını belirterek hastaneye gitmeyi kabul etmedi.

Kamyon Sürücüsünün Açıklamaları

Kırmızı ışıkta beklediğini belirten kamyon sürücüsü, bir anda tırın arkadan kendi aracına çarptığını ve büyük ihtimalle kazanın tır sürücüsünün direksiyon başında uyumasından kaynaklandığını söyledi.

Yolun Durumu

Çarpmanın şiddetiyle kamyonun kasasında bulunan mandalinalar yola saçıldı. Kızılağaç kavşağında Alanya-Manavgat istikametine kapanan yol, kamyonun yolun sağ şeridine çekilmesinin ardından açıldı. Yaklaşık 3 saat boyunca yolda trafik tek şeritten kontrollü olarak sağlandı. Tırın yoldan kaldırılması ve Karayolları ekiplerinin yolu temizlemelerinin ardından trafik akışı normale döndü.

Kaza Yapan Araçların Durumu

Kaza yapan kamyon ve tırın Mersin’den Antalya’ya geldikleri, kamyonun mandalina, tırın ise bakliyat taşıdığı bildirildi.

Yol Aydınlatmasının Eksikliği

Antalya-Alanya D-400 Karayolu’nda Serik ve Alanya arasında kalan Manavgat sınırlarında yol aydınlatmasının olmamasının kazaların en önemli nedeni olduğu belirtildi. Aydınlatma olmaması nedeniyle özellikle trafik lambalarının olduğu kavşaklarda sık sık ölümlü ve yaralamalı kazalar yaşanıyor. 2 gün önce Aşağı Işıklar kavşağında otomobilin motosikletle çarpışması, aydınlatma olmaması nedeniyle arkadan gelen araçların yerde yatan motosiklet sürücüsünü görmeyerek üzerinden geçmesi sonucu ölümlü kaza yaşanmıştı.

Kaynak: İHA