Çanakkale Deniz Savaşı'nın önemli unsurlarından biri olan Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak üzere aslına uygun olarak tasarlanan TCG Nusret N-16 Müze Gemisi, Antalya'da ziyarete açıldı. 2011 yılında inşa edilen müze gemisi, Çanakkale Savaşı'nın stratejik manevralarını yansıtarak zaferin kapılarını açan geminin anısını yaşatmayı amaçlıyor.

Antalya'da TCG Nusret N-16 Müze Gemisi ziyarete açıldı

Tuz Gölü Dertlere Derman Oluyor! Şifa Turizminin Merkezi Tuz Gölü Dertlere Derman Oluyor! Şifa Turizminin Merkezi

Vali Şahin'in Ziyareti ve Değerlendirmesi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında ilk ziyaretçiler arasında yer alan Antalya Valisi Hulusi Şahin, gemiyi ziyaret ederek tarihi bir yolculuğa çıktı. Vali Şahin, 'Tekrar inşa edilerek 2010 yılında denize indirilen, 2011 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın emrine verilen Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Savaşı'nın gidişatını değiştirip şanlı tarihimize eşsiz bir zafer daha kazandırmıştır. Bugün tarihi yeniden yaşadık' şeklinde konuştu.

Antalya'da TCG Nusret N-16 Müze Gemisi ziyarete açıldı

Türk Denizciliği ve Müzecilikte Yeni Bir Adım

TCG Nusret Mayın Gemisi, Türk donanmasında hizmete giren dördüncü gemi olma özelliğini taşıyor ve deniz müzelerinin Türk deniz tarihi ile birleştirilmesi açısından önemli bir yere sahip. Gemi, Antalya Limanı’nda vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı ve askerlerimizin düzenlediği sunum ve gösteriler ile geminin tarihi ve önemi anlatıldı. Vali Şahin, ‘Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

Antalya'da TCG Nusret N-16 Müze Gemisi ziyarete açıldı

Kaynak: İHA