Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi, Bahçeşehir Koleji Lara Kampüsü’nde ‘bir damla hayat’ temasıyla ‘Su ve İklim Çalıştayı’ düzenledi. Dünya Su Günü ve Orman Haftası kapsamında gerçekleştirilen bu etkinlik, Çevre Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Derneği (ÇETADER) ve Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi (ÇMO) işbirliğiyle düzenlendi.

Çalıştaydan Notlar

Çalıştayda film gösterimleri, müzik dinletileri, sunumlar, söyleşi ve atölye çalışmaları gibi bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Muratpaşa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Ceren Şahin, ‘Atık Yönetimi’ konulu sunumunda entegre atık yönetimi, iklim krizi ve suyun doğru ve verimli kullanımı arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

ÇETADER Genel Sekreteri Ebru Arslan Savaş, suyun sadece bir kaynak olmaktan öte, yaşamın merkezinde yer aldığını vurguladı. Savaş, ‘Çevre Mentörlüğü ve Su Okuryazarlığı’ üzerine yaptığı sunumda suyun sürdürülebilir kullanımı ve korunmasının önemine dikkat çekti.

Türk Yıldızları Antalya'da gösteri yapacak! Tarih verildi Türk Yıldızları Antalya'da gösteri yapacak! Tarih verildi

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi ve ÇETADER yönetim kurulu üyesi Dr. Tahsin Şahin, ‘Girişimcilik ve İnovasyon’ konulu sunumunda su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir kullanımıyla ilgili yenilikçi fikirlerin önemine vurgu yaptı. Şahin, genç girişimcilerin bu alanda nasıl adımlar atabileceği konusunda ipuçları verdi.

Sanat ve Müzikle Farkındalık

Ressam Sinan Demir, ‘Doğanın Belleğinde Uyuyanlar’ kısa film gösterimi ve söyleşisinin ardından öğrencilerle birlikte kuruyan su kaynaklarına dikkat çeken bir duvar resmi yaptı. Bağımsız Sanat Hareketi’nin gönüllü sanatçıları ise taş boyama, atık ve tava atölyeleriyle çalıştaya katıldı. Çalıştayın sonunda öğrencilerden oluşan ritim ve müzik toplulukları dinleti gerçekleştirdi. Bu etkinliklerle su ve iklim konularında farkındalığın artırılması hedeflendi.

Kaynak: Muratpaşa Belediyesi/Bülten