Antalya Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında halk sağlığını tehdit edebilecek sinek ve haşerelere karşı yıl boyu aralıksız mücadele ediyor. Bu mücadelede 1600 personel ve 200 araçtan oluşan bir ekip görev alıyor.

CW Enerji, Uluslararası Arenada İki Fuarda Birden Boy Gösterdi CW Enerji, Uluslararası Arenada İki Fuarda Birden Boy Gösterdi

Vektörlerle Mücadelede Öncü Rol

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, vektörlerle mücadelede öncü bir rol üstleniyor. Yaz aylarında oluşabilecek uçkun ve uçkun larvaları için harekete geçen vektörel mücadele ekipleri, karada ve suda gece gündüz ilaçlama çalışması yapıyor. Bu ekipler, halk sağlığını tehdit eden türlerin üremesini önlemek amacıyla yoğun bir mesai harcıyor ve Antalya genelinde yaz boyunca ilaçlama çalışmalarına devam ediyor.

Bin 600 Personel Sahada

Çevre Sağlığı Şube Müdürü Mesut Çınar, yaz dönemi için mücadele çalışmalarına başladıklarını belirtiyor. Çınar, “Halk sağlığını korumak amacıyla, salgın hastalıkların oluşmasını önlemeyi amaçlıyoruz. Vektörle mücadele çalışmamız kapsamında 1600 personel 200’e yakın araç ile bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Uçkun mücadelesinde mistblower ve ULV makinaları kullanmaktayız. Antalya Büyükşehir Belediyesi büyük bir kararlılıkla vektörle mücadele faaliyetine aralıksız bir şekilde devam edecek” diyor.

Su Birikintisine İzin Vermeyin

Sivrisinek, karasinek gibi haşerelerle mücadelede özellikle çatı katları, site bahçeleri, bodrumlardaki ve atık durumundaki malzemelerin üzerinde kalan su birikintilerinin bu tür canlıların üremesinde önemli bir faktör oluşturduğuna dikkat çeken Mesut Çınar, vatandaşların çatılara ve binaların etraflarına koymuş oldukları boş kaplara dolan yağmur suyuyla beraber sivrisinek ve haşerelerin yumurtladığını belirtiyor. Çınar, “İlaçlama personelimiz bu çatı katları, balkon ve bahçelerindeki su birikintilerine ulaşamaması sebebiyle, vatandaşlar tarafından biriken suların boşaltılması gerekiyor” diye konuşuyor.

Kaynak: Antalya Büyükşehir Belediyesi/Bülten